Výroční akce k událostem, které se odehrály 17. listopadu 1989, ovládla Fakultu sociálních studií i brněnské ulice. Ve sváteční den, kdy fakulta většinou zeje prázdnotou, ožila Brněnským listopadem – akcí, kterou připravila místní sekce studentského projektu Inventura demokracie, jenž si klade za cíl upozornit na nesamozřejmost svobody, ve které všichni žijeme.
„Přelomová doba podněcuje k sebereflexi a ke kladení zásadních otázek po osudu společnosti i jednotlivců, vtahuje do dění a vyvolává v nás potřebu přiložit ruku k dílu. Něco takového je nutné v každé době a blížící se dvacáté výročí sametové revoluce by pro to mohlo být dobrým důvodem navíc,“ uvedl jeden z organizátorů akce, student FSS Martin Voráč.
Odpolední program odstartovalo promítání dokumentárního filmu Roberta Sedláčka nazvaného Tenkrát, který mapuje okolnosti sametové revoluce a událostí, které se odehrály zejména v prvních měsících po zbití studentů na Národní třídě v Praze. Se sálem plným studentů pak o průběhu revoluce debatoval mediální expert a účastník studentské stávky v Brně Jaromír Volek.
Souběžně s tímto programem hostila aula FSS představení Divadla Feste, které uvedlo svoji novou inscenaci Osmdesátdevět. Ta dává svou interaktivitou každému diváku možnost zažít sametovou revoluci na vlastní kůži.
Podvečer pak patřil vernisáži výstavy Brněnský listopad představující málo známý průběh revoluce v brněnských ulicích a na fakultách, ale také historii ojedinělého samizdatu Revue 88, který vydávala skupina brněnských vysokoškolských studentů. Na vernisáži coby bývalý redaktor Revue vystoupil rektor MU Petr Fiala a tehdejší členové Stávkového výboru FF Jiří Voráč, Dušan Šlosar a Zdenka Rusínová.
Jako zakončení večera na fakultě přečetli pořádající studenti prohlášení nazvané Dárek k dvacetinám žádající od současných politiků schválení několika zákonů, které by měly zlepšit politickou kulturu – jejich výhrady se vztahovaly především k poslanecké imunitě, přílepkům zákonů, mediální radě a lobbingu.
Večer vyrazilo několik set studentů s lampiony do centra města. Průvod, který už několik let pořádá Nadační fond studentů FF, si letos vybral trasu po významných místech spjatých s průběhem sametové revoluce v Brně. Událost zakončila veřejná diskuze v Divadle Husa na provázku pořádaná v rámci akce Úsvit v Čechách.