Přejít na hlavní obsah

Kyberprostor plný možností i nebezpečí

AnotaceCyberspace Kyberkriminalita, e-government, duševní vlastnictví na internetu, náboženství on-line – to jsou jen některá z témat, která se stala předmětem šesté mezinárodní konference Cyberspace 2008. Na ni se koncem listopadu již tradičně sjeli přední odborníci z celého světa. Konferenci uspořádala Právnická fakulta ve spolupráci s Fakultou sociálních studií a také Právnickou fakultou Univerzity Karlovy.

Velký význam konference vyzdvihl ve svém úvodním projevu předseda organizačního výboru Radim Polčák. „Za léta, která se tu scházíme, obrovsky narostl význam informačních technologií a spolu s tím i význam konference. Informační technologie nám už dávno neposkytují jen kvantitativní možnosti, ale nabízejí zásadní příležitost k rozvoji hodnot, jako jsou solidarita, svoboda nebo štěstí, zároveň ale bohužel i frustrace, strachu a lhostejnosti,“ varoval Polčák. „Čas starých her už opravdu skončil. Technologie se staly důležitou součástí našich životů. Měli bychom se proto přestat bavit jen o technické stránce a začít se zaměřovat především na obsah,“ dodal Polčák a s odkazem na velký boom v rozvoji internetových sociálních sítí vyzval účastníky konference ke sdílení poznatků, ale ke sdílení zodpovědnému.

„Jako velmi závažné varování bychom měli vnímat, že Češi podobně jako Američané připouštějí, že tráví méně času s rodinami jen kvůli internetu,“ upozornil děkan Rabušic. Foto: D. Povolný.
„Jako velmi závažné varování bychom měli vnímat, že Češi podobně jako Američané připouštějí, že tráví méně času s rodinami jen kvůli internetu,“ upozornil děkan Rabušic. Foto: D. Povolný.

Na velký, dosud jen tušený a málo využívaný potenciál kyberprostoru upozornil ve svém projevu i děkan Fakulty sociálních studií Ladislav Rabušic. „Kyberprostor může být cenným sociálním nástrojem, třeba pro nový koncept takzvaného aktivního stárnutí. Může pomoci udržet starší lidi na pracovním trhu déle, nebo dokonce tak dlouho, jak budou chtít. Cesta k tomu je ale ještě dlouhá. Lidé ve věku nad 55 let stále nepřicházejí dostatečně často do kontaktu s internetem,“ uvedl děkan.

Podobně jako Polčák ale poukázal i na druhou stranu mince kyberprostoru, když představil některé z výsledků výzkumu o způsobech, jakými lidé užívají internet. „Jako velmi závažný výsledek a varování bychom měli vnímat, že Češi podobně jako Kanaďané a Američané připouštějí, že tráví méně času s rodinami jen kvůli internetu. Surfují po webu místo toho, aby trávili čas hraním si s dětmi,“ citoval Rabušic závěry z mezinárodní zprávy World Internet Project, na kterém se podílel Institut výzkumu dětí, mládeže a rodiny na FSS.

Hlavní novinky