V květnu loňského roku přijela Julie Ulehla představit na MUNI svého pradědečka Vladimíra Úlehlu, za první republiky významného fyziologa rostlin, etnografa a průkopnického filmaře. Prostřednictvím svého uměleckého vyjádření propojeného s filmovými záběry ze snímků vytvořených profesorem Úlehlou přinesla unikátní kulturní zážitek stovkám diváků festivalu v Univerzitním kině Scala. Vy si ho teď můžete prostřednictvím dokumentu částečně užít také, nebo po roce připomenout.
Auto dokumentu: Marek Salamon; kamera: Marek Salamon a Jan Fuksa.
Vladimír Úlehla (1888 – 1947) byl vědecký a kulturní fenomén prvních desetiletí existence Masarykovy univerzity. Profesor fyziologie rostlin, etnograf, filozof, ekolog, zakladatel folklórního festivalu ve Strážnici a průkopník vědeckého filmu. Jeho zrychlené filmové záběry rostoucích rostlin působily na tehdejší publikum jako zjevení. V oboru etnomuzikologie zase proslul jako sběratel folklórních písní (Živá píseň), které Úlehla chápe jako svébytné živé organismy srovnatelné právě s rostlinnou říší. Film, rostliny a moravský folklór, ve své výrazně aktualizované formě, provázely též slavnostní večer věnovaný této velké postavě Masarykovy univerzity.
Julie Úlehla (1978) se narodila a žije v Americe. Příliš nemluví česky, ale odnedávna česky zpívá. Pět let působila jako operní zpěvačka, na dalších pět let tuto profesi vyměnila za dráhu herečky významného experimentálního divadla. Ale když se jí teprve před několika lety dostala do ruky pradědečkova sbírka folklórních písní Živá píseň, uchvátila ji jejich rozmanitost a začala se v umělecké i odborné rovině plně věnovat svým moravským kořenům. Výsledkem je její hudební projekt Dálava – progresivní postrocková interpretace moravských lidových písní, které Vladimír Úlehla před 100 lety sesbíral.
Koncertní vystoupení Julie Úlehly v Univerzitním kině Scala doprovodila projekce Úlehlových filmů Pohyby rostlin (1928) a Mizející svět (1932).