Mendelovy dny, které připomínají přírodovědce a opata starobrněnského kláštera Gregora Johanna Mendela, vyvrcholí dnes v 18 hodin online debatou „Světla a stíny genetiky“ o přínosech i možném nebezpečí genetického výzkumu.
Program ale začíná už v 16 hodin, kdy bude ředitelka Mendelova Muzea MU Blanka Křížová hovořit s autorem studie „Větrná smršť z 13. října 1870“, následovat bude přednáška amerického experta Edwarda Guinana ke 150. výročí od Mendelova vědeckého popisu tornáda. V 17 hodin se bude konat virtuální komentovaná prohlídka Mendelova muzea a o půl hodiny později představí Ondřej Dostál anglický překlad Mendelovy nejvýznamnější práce „Experiments on Plant Hybrids“. Mendelovy dny jsou ke shlédnutí na Youtube.
Od 18 hodin pak budou debatovat Jaroslav Doležel z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, Milan Macek ze Společnosti lékařské genetiky a genomiky České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová a Marek Vácha z Univerzity Karlovy na témata spojená s genetikou. Debatu bude moderovat prorektor pro personální a akademické záležitosti MU Jiří Hanuš. „Těším se na postoje diskutujících k vývoji genetiky, která bezesporu napomáhá k léčení chorob, ale současně obsahuje i některá nebezpečí související s takzvaným genovým inženýrstvím. Osobně mně zajímá také vztah genetiky člověka a genetiky rostlin, který bude v debatě určitě probírán,“ řekl prorektor Hanuš.
Mezi hlavní témata diskuze nicméně nebude patřit jen nebezpečí spojené s genovým inženýrstvím, řeč bude i o samotném Mendelovi jako o zakladatelské postavě mnoha oborů, stojících právě na jeho objevech, a o genetice v pozadí současné pandemie koronaviru. Každý z řečníků navíc přinese perspektivu svého vlastního oboru.
Během velké debaty zároveň budou všichni řečníci živě k dispozici na chatu a budou připraveni odpovídat na otázky diváků.