Odběr krve, zašití rány, intubace pacienta, ale i nácvik porodu, záchrany při hromadném neštěstí nebo výpadku proudu na operačním sále. To všechno si můžou medici vyzkoušet v simulační nemocnici, kde není hříchem udělat chybu, ale hříchem je se z chyby nepoučit.
Svou rozlohou přes osm tisíc metrů čtverečních a více než tisícem simulátorů je brněnské SIMU největší v Česku i Evropě. Výuka ve cvičné nemocnici má studenty připravit na budoucí kontakt s pacienty. Od letošního semestru bude probíhat pod hlavičkou nově vzniklého Ústavu simulační medicíny.
Centrum napodobuje prostředí reálné nemocnice a je vybaveno nejmodernějším zdravotnickým vybavením a nejpokročilejšími typy simulátorů. Pro výuku zubního lékařství je určeno sedmdesát trenažerů. Mezi dalšími jsou figuríny dětských pacientů i seniorů, novorozenců nebo těhotné ženy.
„Simulátory umí reagovat na jednotlivé zdravotnické úkony, například na podání léků, stejně jako živý člověk. Dokáží navíc napodobit fyziologické funkce, potit se, modrat při dušení a dokonce mluvit,“ doplnil pověřený výkonný ředitel SIMU Jan Dvořáček.
V přízemí centra je urgentní příjem se třemi monitorovanými lůžky, CT či plně vybaveným vozem zdravotnické záchranné služby. Nemocniční patro disponuje operačními sály, jednotkami intenzivní péče i místnostmi pro výuku virtuálních 3D simulací. Na střeše objektu se nachází heliport.
„Simulační centrum otevřelo zcela nové možnosti vzdělávání budoucích lékařů a zdravotníků. V prostředí cvičné nemocnice se mohou naučit co nejlépe pracovat s pacientem ještě před tím, než se dostanou k nemocným lidem. Navíc si mohou vyzkoušet řešení různých typů diagnóz a situací, ke kterým by se v praxi běžně nedostali,“ řekl děkan LF MU Martin Repko.
Význam SIMU a simulační medicíny v uplynulém semestru podle něj ještě více umocnila pandemie koronaviru, která omezila kapacity nemocnic. „Kontakt s reálným pacientem zůstává pro výuku i nadále zásadní, díky SIMU ale můžeme studenty lépe připravit na reálné situace, a to na špičkové světové úrovni,“ zdůraznil děkan.
Výuku v SIMU si loni poprvé vyzkoušelo přes dva tisíce studentů všeobecného a zubního lékařství LF MU. Ačkoli původně měla být v prvním roce výuka určena primárně pro první ročníky všeobecných lékařů, s ohledem na epidemiologickou situaci, nabídlo SIMU bezpečné zázemí i pro výuku dalších ročníků mediků.
„V posledním roce se navíc ukázalo, že zájem o kurzy je velký i ze strany profesionálních lékařů a zdravotníků, kteří si chtějí natrénovat různé typy situací bez toho, aniž by riskovali zdraví pacienta. Do budoucna chceme rozšířit také vzdělávání budoucích pedagogů a lektorů simulační medicíny,“ uvedl přednosta nového Ústavu simulační medicíny a proděkan Lékařské fakulty MU Petr Štourač.
Stavba SIMU trvala dva roky a včetně veškerého vybavení stála téměř miliardu korun. Vybudování simulačního centra je dominantní částí projektu Strategické investice MU do vzdělávání SIMU+ financovaného z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.