Masarykova univerzita zařadila do programu a pozvala na podzimní Mendelovy dny 2021, jejichž dějištěm je Mendelův refektář a Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, přední domácí i zahraniční odborníky.
Dvoudenní program zahájí ve středu 3. listopadu v 17 hodin prorektor pro personální a akademické záležitosti Jiří Hanuš a prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová. Poté bude následovat přednáška profesora Stensetha z univerzity v Oslu nazvaná „Mendel, Elton a Darwin: Genetika, ekologie a přírodní výběr“. Po něm vystoupí s přednáškou „Napp, Mendel a problém dědičnosti“ profesor Gregory Radick z univerzity v Leedsu.
Po diskusi a přestávce pak bude blok přednášek pokračovat vystoupením Barbary Fischer z Katedry evoluční biologie vídeňské univerzity na téma Vídeňské vlivy na Mendelovo dílo. Posledním přednášejícím pak bude Jiří Zahrádka z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty MU, který představí Leoše Janáčka a Augustiniánský klášter v Brně. Večer pak zakončí koncert Mužského pěveckého sboru Láska opravdivá se skladbami Křížkovského a Janáčka.
Mendelovy dny budou pokračovat 4. listopadu dopolední konferencí, nazvanou G. J. Mendel – komplexní výzkum jeho osobnosti z hlediska různých vědních oborů.
Veřejnosti výsledky nového výzkumu představí vědci a odborníci v Mendelově refektáři při odpolední sérii vystoupení. Tu zahájí prorektorka Šárka Pospíšilová, která vede Centrum molekulární medicíny CEITEC MU a je přednostkou Ústavu lékařské genetiky a genomiky LF MU a FN Brno.
Po ní vystoupí archeologové Marek Peška a Antonín Zůbek ze zapsaného ústavu Archaia Brno a Denisa Fojtíková z Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU, které pak se svými dosavadními výsledky výzkumu vystřídají vědkyně Eva Drozdová a Dana Fialová z Oddělení genetiky a molekulární biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Blok poté uzavřou Filip Pardy a Michael Doubek z Centra molekulární medicíny CEITEC MU a Ústavu lékařské genetiky a genomiky LF MU a FN Brno. Po diskusi s odborníky pak bude ve 20 hodin následovat koncert Societas Incognitorum a Pacora Jazz Trio.
Na Mendelových dnech 2021 se bude také diskutovat o oslavách 200 let od narození otce genetiky, které se v Brně uskuteční příští rok v červenci. Nejvýznamnější brněnské instituce v čele s Masarykovou a Mendelovou univerzitou už naplno připravují program včetně mezinárodní konference. Chystají se rovněž nové expozice Mendelova muzea.
Program Mendelových dnů 2021 bude streemován.
Mendelovy dny jsou realizovány v rámci projektu Odkaz G. J. Mendela vědě, kultuře a lidstvu, reg. č.: ATCZ278, který je spolufinancován z programu INTERREG V-A Rakousko-Česká republika.