Ocenění obdržela za zásah v Tišnově na Brněnsku, kde loni v říjnu došlo k vážnému napadení šesti osob. Na místo vyjela Richtrová jako velitelka zásahu Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje, v níž působí na částečný úvazek jako lékařka. „Beru to jako obrovskou poctu a moc si tohoto ocenění vážím. Je to pro mě velká čest převzít si jedno z nejvyšších záchranářských vyznamenání,“ uvedla na Pražském hradě Richtrová, která studuje na lékařské fakultě MU čtvrtým semestrem program Anesteziologie, intenzivní medicína a algeziologie.
Vlastní zásah přitom podle ní nebyl vůbec jednoduchý. „Problém spočíval v tom, že jsme původně nevěděli, k jakému případu vlastně jedeme. Pak jsme zjistili, že se na místě útoku nachází zle posekané dítě a tři další vážně poranění lidé v kritickém stavu. Museli jsme je zaintubovat, uvést do umělého spánku a předat do péče kolegům,“ popsala situaci Michaela Richtrová působící zároveň i na Klinice dětské anesteziologie a resuscitace brněnské Dětské nemocnice.
Zásah byl podle ní složitý také v tom, že si s kolegy museli zdravotnický materiál nabrat do kapes a jít do domu, kde kromě zraněných osob ležel na místě i spoutaný útočník. „Odvedli jsme s kolegy výbornou týmovou práci. Byli tam se mnou šikovní záchranáři, proto beru Zlatý záchranářský kříž od pana prezidenta jako ocenění práce nás všech, kteří jsme v Tišnově zasahovali,“ zdůraznila Richtrová.
Cílem Zlatých záchranářských křížů, které vyhlašuje již od roku 1999 časopis Rescue report, je ocenit výjimečné a profesionálně zvládnuté zásahy hasičů, zdravotníků, vojáků, policistů a jiných složek integrovaného záchranného systému. Oceňována je také první pomoc laiků a neziskových organizací působících v oblasti záchranářství.