Kurz sebeobrany, debata s policejní psycholožkou, stand-upy i výstava českých a zahraničních umělců i studentů tvoří součást projektu Sexual Violence Awareness Month – SVAM by students, v němž se studentky a studenti MU rozhodli vyjádřit k problematice sexuálního obtěžování a násilí. Akci, která potrvá až do konce března, v minulém týdnu odstartovala právě výstava SVAM v atriu FSS MU.
„Nápad vznikl již loni v létě mezi pár členy spolku Masarykova studentská unie, neboť tématu jsme se věnovali už delší dobu ve škole nebo při dobrovolnických či zájmových aktivitách, a myslíme si, že je potřeba o něm stále mluvit – nejen mezi studenty. Pak jsme oslovili i všechny studenty MU, zda mají zájem se do projektu zapojit. Tak se zformoval tým a i s podporou Poradenského centra MU se začal rodit konkrétní program,“ vysvětluje hlavní koordinátorka akce Michaela Jelenová. Hlavní přednáškové části projektu SVAM, v níž se objevuje zmiňovaná debata s policejní psycholožkou, tematika probačních programů či sexuálního násilí z pohledu práva, udělil záštitu i rektor MU Martin Bareš.
Výstava SVAM nabízí ke zhlédnutí zapůjčená umělecká díla i studentské práce, do kterých se promítají emoce jako cit, empatie, ale také bolest. Některá vznikla přímo pro projekt, jiná konvenují s problematikou sexuálního násilí. Mezi vystavujícími figurují Sabina Minářová, Adela Gálová, Grace Cornelius, kamenická skupina Co by kamenem dohodil, Piece You Can't Miss, Jiří Kratochvíl alias cyklusZeMě, Sabina Kunčíková alias kytka.zalita.vinem, Klára Anna a Ema Kepáková. „U každého díla najdete vyvěšený QR kód, pod kterým se skrývají informace o vystavovaném artefaktu, odkaz na sociální sítě umělce a třeba i báseň. Určitě doporučuji si kódy v telefonu načíst, vzniká tím úplně jiný zážitek,“ upozorňuje Jelenová.
Přímo v interiéru výstavy se 13. března uskutečnila beseda s policejní psycholožkou Vladimírou Žbánkovou. Na otázky s důrazem na sexuální násilí bude společně s ní odpovídat i dobrovolnice z Bílého kruhu bezpečí. Začátek je v 17:30. Další z přednášek přiblíží také práci s pachateli a součást programu tvoří i workshop, který se soustředí na komunikaci s oběťmi.
„Pokud jde o besedy a přednášky, chtěli jsme mít téma pokryté ze všech možných úhlů, což se nám z velké části podařilo. Pozvali jsme odborníky z oblasti práva, policejní psycholožku, pracovníky pracující s oběťmi, s pachateli, lektory sebeobrany i lektory komunikace s oběťmi. Domnívám se, že se nám podařilo vytvořit vyrovnaný program, v němž si může každý najít, co ho zajímá. Přednášky a workshopy se navzájem doplňují, workshopy jsou navíc interaktivní,“ uzavírá Jelenová.