Veřejnost o tyto prohlídky má zájem: Rezervovaná jsou například všechna místa pro návštěvu areálu filozofické fakulty. Prohlídka zahrnuje běžně nepřístupné podzemní prostory s technickým zázemím, depozitáře Ústřední knihovny FF MU, vyhlídkovou terasu se zajímavým pohledem na Špilberk nebo protiletecký a protiatomový kryt z 50. let, který připomíná dobu studené války. „Každá z budov je odrazem doby, kdy vznikla nebo byla rekonstruována pro potřeby univerzity, a tím je každá z nich cenná jako svědectví doby,“ říká ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová.
V té souvislosti zmiňuje „industriální historii“ budovy fakulty sociálních studií v Joštově ulici, která vznikla před 1. světovou válkou pro výuku technických oborů. Dosud to připomíná výzdoba fasády nebo mostový jeřáb v knihovně, kde bádal třeba vynálezce Kaplanovy turbíny Viktor Kaplan. Návštěvníci zblízka poznají i současnost – z pátého patra od roku 2008 vysílá studentské Radio R. „Lidé si budou moci prohlédnout zázemí i studio, kde se nahrávají různé pořady a podcasty,“ přibližuje Barbora Dohnalová, station managerka rádia. Dodává, že od roku 2020 Radio R spolupracovalo na propagaci festivalu Open House Brno, letošní prohlídky pak souvisí se zpřístupněním celé budovy fakulty. „Přála bych si, aby návštěvníci pocítili atmosféru v rádiu, to, že příprava pořadu, audio-obsahu může vznikat v příjemné studentské komunitě,“ dodává Barbora Dohnalová.
V sobotu i v neděli bude přístupné také třeba Anatomické muzeum Karla Žlábka, které slouží k výuce anatomie na lékařské fakultě. Komentované prohlídky jsou připraveny v Mendelově skleníku a zájemci se také dostanou do historické tělocvičny Pod Hradem. Novogotická budova z červených cihel v Údolní ulici, poblíž architektonicky podobného Červeného kostela, vznikla v 19. století pro německý tělocvičný spolek (Brünner Turnverein) a sportovcům stále slouží díky fakultě sportovních studií. Nabídka festivalu je ale mnohem širší, zahrnuje třeba i hotely v centru města, novostavbu kostela v Lesné, sídlo Českého rozhlasu nebo komentované prohlídky některých sídlišť. „Jsem přesvědčená, že pro naše návštěvníky je atraktivní každá budova. Přece jen jde o místa, kam se lidé běžně nedostanou, nebo je nenapadne do nich zavítat,“ uvádí ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová.
Dodává, že každý ročník se řídí určitým kurátorským záměrem pro výběr budov. „Pro další roky budeme usilovat o fakultu informatiky v Botanické ulici jako ukázku zajímavé rekonstrukce, Simulační centrum lékařské fakulty (SIMU), které připravili s námi spolupracující architekti, a možná trochu pozapomenuté je Centrum lodních sportů u Svratky v Jundrově,“ naznačuje další záměry.
A jak hodnotí spolupráci s univerzitou a jejími pracovišti? „Jedním slovem skvěle. Chtěla bych spolupráci s MU ocenit jak v nabídce míst, která můžeme návštěvníkům ukázat, tak v podpoře, s níž můžeme počítat při hledání dobrovolníků. Bez podobného zapojení by byl náš festival podstatně chudší,“ uzavírá Lucie Pešl Šilerová.