S francouzskou univerzitou je MU v úzkém kontaktu už více než dvacet let, přes padesát let jsou Brno a Rennes dokonce oficiálními partnerskými městy. Kromě mezinárodní výměny studentů a vyučujících spolu navíc obě univerzity vyučují společný francouzsko-český studijní program Veřejná správa (Administration publique) a vloni otevřely ještě další dva společné studijní programy pro studenty z celého světa. Při této příležitosti navštívila Rennes loni v listopadu čtyřčlenná delegace z MU včetně rektora Martina Bareše.
Letos přijala pozvánku na Masarykovu univerzitu francouzská strana, a tak přijeli do Brna spolu s prezidentem francouzské univerzity Davidem Alisem také viceprezident pro evropské projekty Sébastien Le Picard, viceprezidentka pro zahraniční vztahy Muriel Hissler, děkanka fakulty přírodních věd a životního prostředí Claire Piquet-Pellorce, zástupkyně děkana farmaceutické fakulty Marie-Laurence Abasq a Stéphane Szymanski, tvůrce vzdělávacího programu Graduate Cybersecurity Research School.
„Jsme moc rádi, že jsme v Brně po pandemických letech znova přivítali naše významné partnery z Rennes a těší nás, že jsme se setkali v tak velkém počtu. S našimi francouzskými protějšky jsme probírali dosavadní spolupráci a především další možnosti jejího rozvoje včetně otevření nových společných studijních programů a podání grantové žádosti o prestižní grant Evropské unie na otevření magisterského programu Erasmus Mundus. K tomuto jsme se zavázali také podepsáním memoranda o spolupráci a pěvně věřím, že se nám podaří uspět,“ přiblížil prorektor pro internacionalizaci MU Břetislav Dančák.
Strategického jednání se kromě rektora Martina Bareše a prorektora Břetislava Dančáka zúčastnili prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie Radim Polčák, ředitel strategického projektu MU 2021+ David Póč, ředitelka výzkumného centra RECETOX Jana Klánová, ředitelka Centra zahraniční spolupráce MU Violeta Osouchová, ředitel Simulačního centra LF MU Jan Dvořáček a také děkani a další členové vedení z lékařské, přírodovědecké a farmaceutické fakulty a také fakulty informatiky a sportovních studií.
Vedle vytvoření nových společných studijních programů a podání projektové žádosti o Erasmus Mundus se univerzity v memorandu zavázaly také ke spolupráci prostřednictvím výměnných pobytů, spolupráci na rozvojových projektech a programech a výzkumných činnostech se speciálním zaměřením na expozomy a kyberbezpečnost.
V průběhu návštěvy si delegace z Rennes prohlédla Kybernetický polygon MU, kde se konala schůzka na téma kyberbezpečnost, a poté se přesunula na návštěvu nově otevřeného Simulačního centra MU, které na delegaci udělalo velký dojem. Odpoledne strávili francouzští partneři prohlídkou výzkumného centra RECETOX a den zakončili společnou večeří se zástupci MU.
Masarykova univerzita a francouzská univerzita v Rennes spolu posledních pět let úzce spolupracují díky členství v osmičlenné evropské univerzitní alianci EDUC, jejíž členy tvoří také univerzity z Německa, Itálie, Maďarska, Španělska a Norska. Aktivity aliance se zaměřují především na mezinárodní vzdělávání studentů v nejrůznějších formátech včetně virtuální a hybridní výuky.