Závod Etika on run se v areálu Univerzitního kampusu Bohunice koná od roku 2018, letošní motto znělo „S námi, ne pro nás“. „Vyjadřuje rovnost příležitostí a rovného přístupu pro všechny, včetně lidí s Downovým syndromem,“ přibližuje hlavní organizátorka běhu Martina Novotná z Ústavu lékařské etiky Lékařské fakulty MU. Podle ní jde o živý seminář tolerance, úcty a respektu k ostatním, který je zároveň spojen s finanční podporou lidí s Downovým syndromem. Z dobrovolného startovného půjde letos na tento účel přes 120 tisíc korun. „Jsem dojata štědrostí zúčastněných lidí,“ konstatuje Martina Novotná.
Za slunečného počasí se akce, pořádaná v sobotu 27. května, vydařila. Ve třech kategoriích startovalo několik desítek běžců, v kategorii SUPERSTAR vedl každý ze 17 týmů kapitán s Downovým syndromem. „Běh je rovnostářský a jednoduchý, kdekoli jste, můžete běžet. A nejen lidem s handicapem fyzická aktivita přispívá k tomu, aby se cítili dobře, byli ve fyzické i psychické pohodě, zdraví v nejširším slova smyslu včetně mentální kondice. Proto jsme zvolili běh, protože není náročný na pomůcky a široce stimuluje všemožné tělesné funkce,“ vysvětluje Martina Novotná.
Etika on run získala záštitu řady osobností včetně zplnomocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové. Na akci dorazila i brněnská primátorka Markéta Vaňková a společně s fotbalistou Petrem Švancarou předávala ceny. „Atmosféra byla báječná, radostná, vstřícná – a vlastně nepopsatelná a nepřenositelná,“ uvedla primátorka. Přímo do běžeckého závodu se zapojila i děkanka Filozofické fakulty MU Irena Radová. „Downův syndrom je pro mne téma, které mi leží na srdci. Mám několik skvělých přátel s Downovým syndromem a obdivuji jejich odhodlání, sílu a radost ze života. Tak proč ze sebe nevydat trochu potu a energie, abychom společně pomohli zvýšit povědomí o těchto úžasných lidech?“ sdělila děkanka filozofické fakulty, která podle svých slov přemluvila dvě děti, aby běžely také: „Běh s dobrým úmyslem je jako dort s dobrou náplní – prostě se neodmítá!“
Mladí lidé s Downovým syndromem se podíleli také na kulturním programu v podobě paravoltižního vystoupení, účinkování kytarového tria v doprovodu sboru Gymnázia Křenová a herecké etudy divadla Aldente, které integruje herce s Downovým syndromem – do tohoto představení se zapojila i primátorka Vaňková.
„Tito lidé se chtějí integrovat, což je naprosto v pořádku. Mnozí, kteří jim inkluzi mohou poskytnout, jako učitelé, zdravotníci, vedoucí sportovních kroužků, si s tím nemusí vědět rady. Tady vidí, že to jde a není třeba se toho bát,“ poznamenala Martina Novotná. Podle ní je pro lidi s Downovým syndromem typická radost ze sdílení pozitivních okamžiků, například právě z vydařeného vystoupení někoho z nich. „Obecně mají vlastnost, po které všichni velcí psychologové volají: žijí kouzlem přítomného okamžiku,“ uzavírá Martina Novotná.