Safe RUN se konal v pátek 20. září a propojil se se světovou kampaní World GO day, kdy se osvětové aktivity o problematice gynekologických nádorových onemocnění konají po celém světě. Karcinom děložního čípku, nádory vaječníků a dělohy, nádory zevního genitálu nebo prsů patří mezi nemoci, na které chce akce upozornit.
Zájemci si tak mohli v pátek odpoledne na hradbách Špilberku projít stánky organizací, které se zabývají prevencí těchto onemocnění a podporou pacientů. Na stanovišti lékařské fakulty si na modelech vyzkoušeli samovyšetření prsou či varlat, nechali si změřit tlak a děti si pak v medvídkové nemocnici mohli vyzkoušet, jak se ošetřují zranění. Projekt studentů lékařské fakulty SpoluSafe zase upozorňoval na prevenci HPV, tedy papilomavirů, na kterou se zaměřuje.
„Jelikož se v projektu SpoluSafe věnujeme problematice HPV viru, který je hlavní příčinou rakoviny děložního čípku, přišlo mi ideální se této kampaně zúčastnit. Akce má za cíl nejen vyjádřit podporu onkogynekologickým pacientkám, ale i zvýšit povědomí o těchto onemocněních, o prevenci a o zdravém životním stylu. Na akci se podílela spousta organizací a institucí, kromě lékařské fakulty to byl Masarykův onkologický ústav, organizace Nebýt na to sama, Říjen na růžovo, IFMSA CZ Brno, Společně k úsměvu a FuckCancer,“ uvedl Martin Bartoš, student lékařské fakulty a zástupce projektu SpoluSafe, který se společně s organizací Říjen na růžovo podílel na přípravě akce Safe RUN.
Výskyt onkogynekologických onemocnění mírně narůstá, výjimkou je v posledních letech mírný pokles u rakoviny děložního čípku, a to díky zavedenému screeningu a také očkování, které je pro dívky a chlapce ve věku 11 až 15 let zdarma. Tímto typem nádoru každoročně onemocní 14 lidí na 100 tisíc obyvatel, u nádorů vaječníků je takzvaná incidence 21 lidí na 100 tisíc obyvatel a u nádorů prsů to už je 121 lidí na 100 tisíc obyvatel.
Právě prevence je u gynekologických nádorových onemocnění velmi důležitá. Možnost vyzkoušet si na modelech nahmatat například změny v prsou či na genitáliích, kterým by měli lidé věnovat pozornost, tak nabízelo hned několik stánků, které akci Safe RUN doplňovaly. Organizace FuckCancer navíc přehledně upozorňovala na to, na jaké preventivní prohlídky a jak často mají lidé nárok. Pacientská organizace Společně k úsměvu zase nabízela možnost vyplnit si potravinovou pyramidu a ověřit si tak, že lidé vědí, jak na správnou životosprávu, která také patří k základní prevenci nádorových onemocnění.
Podporu onkologickým pacientům pak mohli zájemci vyjádřit také zapojením do jedné ze tří běžeckých tras. Dvě symbolické kategorie vedly prostorami hradu včetně kasemat a závodní kategorie pak byla určena pro smíšené tříčlenné štafety.
Letošního ročníku Safe RUN se podle Bartoše zúčastnilo přes 120 běžců. „Osobně jsem s akcí velmi spokojen. Atmosféra byla velmi příjemná a uvolněná. A to je pro nás největší odměnou, že si to účastníci užili a odcházeli plní dojmů, pocitu dobrosrdečnosti a znalostí o prevenci před onkologickými onemocněními. Za SpoluSafe i za Říjen na růžovo doufáme, že se nás na případném příštím ročníku setká ještě více," dodal Bartoš.