Vystoupením profesora Meinrada Busslingera začal letošní cyklus vědeckých přednášek Mendel Lectures, zaměřených na oblast genetiky a buněčné a molekulární biologie. Meinrad Busslinger působí jako vědecký pracovník Ústavu molekulární patologie ve Vídni a jako profesor na vídeňské univerzitě.
Většinu své vědecké kariéry zasvětil studiu molekulárních mechanismů řídících vývoj buněk, zejména imunitních buněk krve. Poznatky získané tímto výzkumem přispívají nejen k porozumění mechanismům vzniku nádorových onemocnění krve – leukémií, ale vedou také k odhalení biologických vlastností normálních kmenových buněk krve, čímž dohromady vytvářejí předpoklady pro vývoj nových léčebných postupů. Další přednáška cyklu, který se koná v Mendelově muzeu, je plánovaná na 23. listopadu. Vystoupí na ní profesor Jim E. Haber z laboratoře molekulární biologie na Brandeis University v americkém Walthamu.
Vědecké přednášky z oblasti buněčné a molekulární biologie a genetiky se pořádají v Mendelově muzeu pod názvem Mendel Lectures již od roku 2005. Cílem projektu je představit výjimečné osobnosti světové vědy, a umožnit jim tak kontakt s nejnovějšími vědeckými poznatky v oboru. Do Brna tak díky těmto přednáškám přijelo i několik nositelů Nobelovy ceny, mezi nimi sir Paul Nurse, Venki Ramakrishnan, Elizabeth Blackburn či Jack Szostak.
Více na www.mendellectures.muni.cz.
Hlavní novinky
MU a JAMU si společně připomněly rok od tragické střelby
Tragické události, k nimž došlo v Praze 21. prosince 2023 na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, si společně připomněly pietním aktem...