Žebříček, který vydává od roku 2010 britský list THE Times Higher Education, se řadí mezi tři nejuznávanější globální žebříčky univerzit. Soustředí se na hodnocení v pilířích jako jsou úroveň vzdělávání, vědecké prostředí, kvalita výzkumu, spolupráce s průmyslem a internacionalizace. Největší váhu v celkovém hodnocení pak zaujímají dva průzkumy reputace a citovanost publikací dle databáze Scopus. V nejnovějším vydání THE World University Rankings patří Masarykově univerzitě celosvětově 601. – 800. příčka.
„Letos mi výsledky nejsledovanějších žebříčků světa udělaly velkou radost. V QS i THE jsme si výrazně meziročně polepšili a v ARWU jsme obhájili loňské historické maximum. Toto opakované nezávislé potvrzení vysoké kvality Masarykovy univerzity a zúročení snahy o posilování excelence je pro nás nesmírně motivující,“ uvedl rektor Martin Bareš.
Oproti předchozím letům doznal žebříček THE World University Rankings několika změn. Porovnával rekordních 1904 institucí, což je o 105 více než před rokem, celkem ze 108 zemí světa. Jeho metrika zahrnuje již 18 indikátorů v pěti tematických oblastech. Pět indikátorů je zcela nových, 4 z nich inovativně hodnotí kvalitu výzkumu.
Masarykově univerzitě se v dílčím hodnocení dařilo nejlépe v oblasti vědeckého prostředí, kde zaujala 442. místo na světě, a v internacionalizaci, kde získala 459. příčku. Meziročně si pak MUNI nejvíce polepšila ve spolupráci s průmyslem, a to o 323 příček, a v kvalitě výzkumu o 112 míst. V celkovém umístění pak Masarykova univerzita zaznamenala postup o zhruba 200 příček, když jí v předchozích dvou letech patřila při nižším počtu hodnocených institucí 801. – 1000. pozice.
„Kontinuální zlepšování umístění Masarykovy univerzity v nejprestižnějších žebříčcích vysokoškolských vzdělávacích institucí vnímám jako potvrzení snah pracovníků a pracovnic MUNI stále zlepšovat kvalitu vzdělávání, výzkumu, mezinárodní spolupráce a dalších klíčových oblastí, bez nichž nelze v tvrdé konkurenci obstát. Jsem moc rád, že se to Masarykově univerzitě daří. Bylo by výborné, kdyby si reputace a umístění Masarykovy univerzity stále více všímali také zájemci o studium v anglických studijních programech. Také jejich další rozvoj a rozšiřování nabídky může tento proces dále pozitivně ovlivnit,“ uvedl prorektor pro internacionalizaci Petr Suchý.
Jako nejlepší vysoká škola na světě byla letos už poosmé v řadě ohodnocena britská University of Oxford následována americkou Stanford University. Třetí příčku obsadila Massachusetts Institute of Technology, čtvrtou Harvard University. Masarykova univerzita je v rámci ČR druhou nejlépe hodnocenou vysokou školou. V top 1000 se umístily 4 české vysoké školy, vedle Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity dále Univerzita Palackého v Olomouci a Česká zemědělská univerzita v Praze.