Večer měl slavnostní i bilanční charakter, neboť rektor Martin Bareš ve svém projevu připomněl úspěchy, kterých Masarykova univerzita dosáhla během jeho prvního volebního období. První částí programu akademickou obec provázel prorektor pro akademické a kulturní záležitost Masarykovy univerzity Jiří Hanuš, který zdůraznil, že konání tradiční akce v úvodu akademického roku vůbec nemusí být automatické. „Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že tato setkání nejsou samozřejmostí. Není samozřejmostí se setkávat, není samozřejmostí vyučovat a není samozřejmostí žít ve svobodné zemi. Proto bych byl rád, aby hlavním tématem dnešního setkání byla vděčnost,“ uvedl prorektor Jiří Hanuš.
Rektor Martin Bareš neopomněl skvělé umístění Masarykovy univerzity v celosvětových žebříčcích a vyjmenoval, v jakých oblastech se může Masarykova univerzita stále zlepšovat.
„Nebyl to nikdo menší než T. G. Masaryk, který – a to již koncem 19. století – mluvil o tom, že pražská univerzita ke svému rozvoji nutně potřebuje konkurenci v národním rámci. Posláním nové brněnské univerzity – slovy pamětní listiny z roku 1919 – bylo, aby ‚žila, mohutněla a kvetla v ušlechtilém závodění se starší sestrou pražskou‘. Svou ambiciózní vizi pro naši univerzitu tedy chápu jako určitý návrat k původní zakladatelské ideji; to znamená k tomu, abychom byli institucí úspěšnou, sebevědomou, otevřenou – a jednoduše nejlepší,“ řekl ve svém projevu rektor Martin Bareš. Zároveň zmínil, že Masarykova univerzita nikdy nemůže být nejstarší, ale existuje prostor k tomu, aby se stala univerzitou nejlepší. Jako klíčovou pak označil kvalitu vzdělávání a snahu získat pro studium motivované a talentované uchazeče. „Jádrem našeho uvažování a našich univerzitních strategií musí být studující. Budoucí studující – tedy uchazeči a uchazečky. Současní studující – tedy studentky a studenti. A bývalí studující – tedy absolventky a absolventi. Teprve když se nám podaří tyto tři skupiny a návazné agendy účelně a organicky propojit a provázat, můžeme dosáhnout znatelného zlepšení a posunout se výrazněji kupředu,“ objasnil svou vizi Martin Bareš.
Cena rektora za excelentní pedagogickou činnost byla udělena interním pedagogům Masarykovy univerzity ve třech kategoriích – v oblasti přírodních věd a lékařství, v oblasti společenských a humanitních věd a v oblasti ekonomie a informatiky. Uznání v podobě bronzové medaile a diplomu převzali osobně dva ze tří oceněných – Iva Dřímalová z Ústavu matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity a Tomáš Brázdil z Katedry strojového učení a zpracování dat Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Za Zuzanu Vikarskou z právnické fakulty, která je aktuálně na stáži v Izraeli, cenu převzali její doktorandi Michal Kovalčík a Terézia Lazarová.
Na otázku, jak dokáže pomoci studentům s horšími znalostmi matematiky ze střední školy, odpověděla Iva Dřímalová následovně: „Věřím, že to ve studentech je. Nepolevím, dokud si neuvědomí, že to vlastně umí, a začnou počítat.“ U Tomáše Brázdila studující ocenili, jak je zvládá zasvětit do komplexních znalostí neuronových sítí a souvisejících oblastí strojového učení včetně využívání umělé inteligence. „Důležité je nadšení pro věc, aby měli studenti obor rádi. Už jsem i uvažoval, že bych některé přednášky přenechal umělé inteligenci, ale zatím je raději dělám sám,“ přiblížil s nadsázkou své metody Tomáš Brázdil. Stejně tak podle slov doktorandky Terézie Lazarové umí nadchnout pro obor své studenty Zuzana Vikarská. „Učí nás, jaké právo má být, a dokáže probudit náš potenciál. Jako pedagožka je výborná, respektující a ke studentům otevřená,“ okomentovala Terézia Lazarová.
V další části večera přiblížila Markéta Pitrová, tajemnice soutěže, všem přítomným letošní ročník Univerzitního vína.
„Více jsme oddělili kategorie červených a bílých vín, takže specialisté na určité odrůdy se mohli hlásit jen do jedné z nich. Tak se nám ještě více otevřel vějíř nabídky kvalitních vín,“ vysvětlila Markéta Pitrová. O titul Univerzitní víno pro rok 2023/2024 se ucházelo 18 vzorků bílých a 12 vzorků červených vín. V kategorii bílých vín pak komise pro letošní rok vybrala nováčka soutěže – Sauvignon, pozdní sběr, ročník 2022 z vinařství Farma U tří dubů, z červených vín uspěl Merlot, výběr z hroznů, ročník 2021 od společnosti Moravíno.
Vedle Akademické hodnotitelské komise MU volili své víno i studenti, zástupci složení z členů studentských komor fakultních senátů a Akademického senátu Masarykovy univerzity. Titulem Studentské univerzitní víno se může pochlubit Pálava, pozdní sběr, ročník 2022 od Gazaň Winery Hovorany v kategorii bílých vín, v kategorii červených vín pak uspěl Cabernet Sauvignon, výběr z hroznů, ročník 2021 od společnosti Sedlecká vína. Více informací k soutěži Univerzitní víno nabízí tisková zpráva.
Aby se univerzitě i vinařstvím dařilo, byla v závěru večera vína požehnána brněnským biskupem Pavlem Konzbulem, který je rovněž členem Správní rady Masarykovy univerzity.
Ocenění pedagogové
RNDr. Iva Dřímalová, Ph.D. – přírodovědecká fakulta
Iva Dřímalová působí na pozici lektorky na Ústavu matematiky a statistiky. Vede či se spolupodílí na výuce několika základních předmětů ústavu. Je cvičící v předmětu Lineární algebra, kde úspěšně usiluje o to, aby studenti porozuměli základním pojmům, které se týkají vektorových prostorů a lineárních zobrazení a byli schopni je běžně používat. Vede předmět Praktikum z učitelské matematiky, ve kterém učí studenty spolupracovat při studiu matematiky a snaží se rozvíjet jejich kompetence k učení. Již před počátkem semestru – v úvodu září – bývá jednou z cvičících na letní škole. Jejím hlavním cílem je pomoci studentům, kteří přicházejí s horšími znalostmi matematiky ze střední školy, aby překonali svůj handicap, a měli tak větší šanci zvládnout úspěšně první rok studia.
JUDr. Zuzana Vikarská, MJur, MPhil, Ph.D. – právnická fakulta
Zuzana Vikarská je odbornou asistentkou na Katedře ústavního práva a politologie na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Vede či se spolupodílí na výuce více než desítky studenty pozitivně hodnocených předmětů v českém nebo anglickém jazyce. Hlavními oblastmi výuky jsou ústavní právo, lidská práva, úvod do vládnutí (teorie státu), ústavní a trestní právo Evropské unie, právní věda a politická teorie. Například v kurzu Reading Group seznamuje studenty s některými klíčovými klasickými díly v oblasti ústavního práva, jakož i s některými příklady aktuálních rozpracovaných či čerstvých prací předních akademiků. Tímto způsobem se doktorka Vikarská snaží posilovat „akademickou gramotnost“ doktorandů. V předmětu Procesní právo Evropské unie pro změnu seznamuje studující s průběhem řízení před Soudním dvorem EU a s vnitrostátními soudními řízeními, která mají evropskou dimenzi. Absolventi předmětu získávají důležitou schopnost číst judikaturu Soudního dvora EU, jakož i judikaturu vnitrostátních soudů s evropským prvkem, a schopnost zorientovat se v evropské i vnitrostátní judikatuře.
Cenu za Zuzanu Vikarskou převzali její bývalí studenti a současní kolegové Terézia Lazarová a Michal Kovalčík.
doc. RNDr. Tomáš Brázdil, Ph.D. – fakulta informatiky
Tomáš Brázdil pracuje na Katedře strojového učení a zpracování dat. Vede či se spolupodílí na výuce předmětů v českém nebo anglickém jazyce. V předmětu Neural Networks Tomáš Brázdil úspěšně usiluje, aby studenti měli komplexní znalosti neuronových sítí a souvisejících oblastí strojového učení. Studující jsou po jeho absolvovaní schopni se lépe samostatně učit a vysvětlovat problémy neuronových sítí, samostatně i v týmu řešit praktické problémy s využitím technik neuronových sítí a budou mít rozvinutou schopnost kriticky interpretovat řešení založená na neuronových sítích třetích stran. V kurzu Úvod do strojového učení úspěšně přednášející u posluchačů rozvíjí jejich základní představy o fundamentálních teoretických modelech, jejich klíčových praktických aplikacích a zásadních souvislostech strojového učení s dalšími oblastmi, zejména s matematickou statistikou, logikou, umělou inteligencí a optimalizací.