V slavnostním podvečeru, jehož součástí bylo i hudební vystoupení seskupení Indigo Quartet a vyhlášení Univerzitního vína a Studentského Univerzitního vína, patřilo úvodní slovo rektoru Martinu Barešovi, který ve svém projevu zhodnotil úspěchy Masarykovy univerzity v uplynulém akademickém roce. Ač připustil, že mezinárodní žebříčky bere s nadhledem, poukázal na skutečnost, že si Masarykova univerzita dokázala udržet pozici v mezinárodním žebříčku QS World University Rankings a také se opět ocitla mezi nejlepšími v první pětistovce žebříčku ARWU. Zdůraznil také, že do hodnocení se promítají důležité indikátory jako udržitelnost v nejširším slova smyslu, internacionalizace ve vědě a vzdělávání, publikační činnost i vědecký výkon v přepočtu na akademického pracovníka.
„Mám za to, že uvedené úspěchy v mezinárodním srovnání ukazují, že univerzita jde dobrým směrem a že se nám v posledních letech společně podařilo nastavit některé vnitřní mechanismy tak, aby byl podpořen růst a rozvoj – a to především ve vztahu právě ke kvalitě a excelenci,“ vyjádřil se rektor Martin Bareš. Následně zmínil i rekordní a prorůstový rozpočet Masarykovy univerzity pro letošní rok, který činí bezmála 11,8 miliard. Poukázal však i na fakt, že Masarykova univerzita má stále rezervy a slabší místa, v nichž je potřeba se neustále zlepšovat. Zmínil zejména studijní neúspěšnost, personální politiku a práci s absolventy.
„Každou instituci tvoří především lidé, jejich talent, jejich schopnosti, jejich energie. Pokud s tímto nedokážeme aktivně pracovat, neposuneme se a bude nás to vnitřně brzdit; a nezachrání to žádné koncepce a prezentace založené na vzletných slovech,“ řekl rektor Martin Bareš. Jako ústřední roli pro Masarykovu univerzitu pak po vzoru Masaryka a Platóna označil péči o duši, výchovu a vzdělávání. Poté už následovalo předávání diplomů vynikajícím pedagogům a Stříbrných medailí MU osobnostem, které upevňují význam Masarykovy univerzity na národní i celosvětové úrovni.
Cena rektora Masarykovy univerzity pro vynikající pedagogy náleží interním pedagogům MU za excelentní pedagogickou činnost ve třech kategoriích. V oblasti přírodních věd a lékařství ocenění získala Barbora Hutňan Chattová, lektorka Ústavu botaniky a zoologie Přírodovědecké fakulty MU, v oblasti společenských a humanitních věd byl oceněn Lubomír Kopeček z Katedry politologie Fakulty sociálních studií MU, do třetice si odměnu v podobě Ceny rektora MU pro vynikající pedagogy odnesl Nikola Beneš z Katedry počítačových systémů a komunikací Fakulty informatiky MU.
Stříbrné medaile MU osobně převzali Jozef Csöllei, Jiří Herman, Jiří Hudeček, Ondřej Krajíček a Václav Suchý. Zlatou medaili MU pak jako výraz ocenění dlouhodobých mimořádných zásluh získal Petr Peňáz, zakladatel a dlouholetý ředitel Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky (Teiresiás).
Vyhlášeno bylo také Univerzitní víno pro akademický rok 2024/2025. Jak uvedla tajemnice soutěže Markéta Pitrová, Akademická hodnotitelská komise MU letos hodnotila dvacet vzorků bílých a deset vzorků červených vín z dvaceti vinařských domů. Vítězným bílým vínem se stal Ryzlink rýnský, VOC Bzenec 2022 z vinařství Vinum Moravicum, mezi červenými víny nejlépe uspěl Merlot OAK, pozdní sběr 2022 z vinařství Foukal.
Studentské Univerzitní víno pro akademický rok 2024/2025 představili předseda Studentské komory Akademického senátu MU Dominik Levíček a tajemnice soutěže Jaroslava Jamrichová. Studující mezi dvanácti vzorky bílého vína vybrali Irsai Oliver 2023 z vinařství Sing Wine, v kategorii červených vín pak mezi šesti hodnocenými zvítězilo Rulandské modré VOC 2021 z vinařství Moravíno Valtice.
Ocenění pedagogové
Barbora Hutňan Chattová – Přírodovědecká fakulta MU
Doktorka Barbora Hutňan Chattová získává ocenění za přednáškovou činnost v kurzech Metody terénní fykologie, Ekologie sinic a řas, Fylogeneze a diverzita rostlin, Úvod do diamatologie a vedení či spoluvedení seminářů předmětů. Studující vítají doktorčin srozumitelný, poutavý přednes s uváděním vhodných příkladů z praxe. Oceňují její entuziasmus a zapálení do daného tématu, které dokázala na posluchače během přednášek opakovaně přenést. Vítán je taktéž její velmi přátelský přístup.
Lubomír Kopeček – Fakulta sociálních studií MU
Profesor Lubomír Kopeček (na snímku uprostřed) získává ocenění za vedení studentů a dobře hodnocené přednášky v rámci předmětů Teorie Steine Rokkana, Demokracie, autokracie a ideologie, Hlavy států, vlády a parlamenty a Zrod české polistopadové politiky a úspěšné vedení bakalářských a magisterských prací. Studující chválí profesorovu znalost historie a formu a strukturu výkladu. Oceňují jeho schopnost zdůraznit důležité aspekty a politické přesahy historického dění. Studující velmi vítají profesorovo doplnění bodového hodnocení o slovní zpětnou vazbu v poznámkovém bloku předmětů.
Nikola Beneš – Fakulta informatiky MU
Doktor Nikola Beneš získává ocenění za vyučované kurzy Programování v jazyce C++, Základy programování a O původu autonomních agentů a vedení či spoluvedení cvičení předmětů. Studující oceňují vzájemnou interakci, jeho snahu obohatit výuku praktickými ukázkami. Účastníci jeho kurzů oceňují vhodné propojování probírané látky s jinými předměty, čímž jsou naváděni k hlubšímu porozumění tématu. U vyučujícího je studujícími také vítán jeho smysl pro humor a přirozená schopnost jednat s respektem a maximální férovostí a vstřícností.
Stříbrná medaile MU
Jozef Csöllei – profesor farmaceutické chemie, zástupce přednosty Ústavu chemických léčiv Farmaceutické fakulty MU, garant doktorských studijních programů Farmaceutická chemie a Medicinal Chemistry
Vědecko-výzkumná činnost Jozefa Csölleiho se zaměřuje na syntézu biologicky aktivních sloučenin a studium vztahu struktury a biologické aktivity látek ovlivňujících kardiovaskulární systém a studium inhibitorů acetylcholinesterázy. Jozef Csöllei je také hodnotitelem Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství pro oblast vzdělávání Farmacie.
Jiří Herman – absolvent a dlouholetý pedagog Přírodovědecké fakulty MU, člen fakultní Společné programové rady učitelství
Od roku 1997 do léta 2024 Jiří Herman vedl matematické Gymnázium Brno, třída Kapitána Jaroše. V brněnském regionu je aktivní a veřejně činný i v jiných oblastech – od roku 2018 je zastupitelem města Brna a nově působí v představenstvu místního volejbalového klubu KP Brno. Stříbrná medaile MU mu náleží za dlouhodobé přispívání k rozvoji oborů rozvíjených na MU.
Jiří Hudeček – absolvent Ekonomicko-správní fakulty MU, zakladatel Jihomoravského inovačního centra (JIC)
V čele JIC (do roku 2017) se Jiří Hudeček snažil více orientovat celý region směrem k technologickému rozvoji a zasadil se o to, aby JIC pomáhalo inovačním firmám a studentům s originálními nápady především z oblasti informačních nebo komunikačních technologií, medicíny nebo chemie. Vytvořil koncept MIC Minutes, v němž na základě předloženého nápadu od firem a studentů sestavil odbornou komisi. JIC se stalo nejúspěšnějším projektem na podporu start-upů v Česku.
Ondřej Krajíček – absolvent a pedagog Fakulty informatiky MU, autor několika patentů v oblasti distribuovaných systémů, robotiky a umělé inteligence
Na fakultě informatiky působí Ondřej Krajíček od začátku tisíciletí dodnes, vedl a vede oceněné absolventské práce na fakultě, stál u zrodu Sdružení průmyslových partnerů Fakulty informatiky MU. Za svého působení na Ústavu výpočetní techniky MU vedl tým vývojářů, který vytvořil první celouniverzitní systém pro správu identit a řízení přístupu. Od konce studia pracuje ve společnosti Y Soft, aktuálně jako hlavní technologický stratég, člen představenstva. V Americké obchodní komoře zastává funkci viceprezidenta představenstva. Je aktivním členem týmu Y Soft Ventures, podporujícího start-upy dalších úspěšných absolventů MU.
Jana Musilová – profesorka teoretické fyziky a matematické fyziky Přírodovědecké fakulty MU, bývalá proděkanka fakulty a prorektorka MU pro vědu a výzkum (2004–2011)
Jana Musilová se významnou měrou zasloužila o rozvoj celého systému fyzikálního vzdělávání na MU. Aktivně se podílela na transformaci studia v rámci zavádění Boloňského procesu. V nedávné době pak významnou měrou přispěla k přípravě nového studijního programu Radiologická fyzika, kterému byla udělena akreditace. Jako místopředsedkyně Vědecké rady a členka Akademického sněmu Akademie věd České republiky dlouhodobě pečovala o dobré vztahy mezi Akademií věd a vysokými školami.
Václav Suchý – profesor farmakognozie Farmaceutické fakulty MU, bývalý děkan farmaceutické fakulty (1994–2000) a rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (2000–2006)
V rozsáhlé vědecko-výzkumné činnosti se Václav Suchý zaměřil na izolaci a identifikaci řady rostlinných látek. Zabýval se také studiem tkáňových kultur vyšších rostlin jako systémů farmaceuticky významné látky. Na fakultě se věnuje cvičení diplomantů, působí v kurzech Propedeutika vědecké práce a Farmakognozie. Vždy se snaží nejnovější vědecké a pedagogické trendy promítnout do vzdělávacího procesu. Profesor Suchý v roce 2016 obdržel medaili Eduarda Skarnitzla za celoživotní přínos pro rozvoj farmacie v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání, za rok 2022 obdržel Cenu města Brna v oblasti lékařské vědy a farmacie. Stříbrná medaile MU je udělena za upevňování významu MU a dlouhodobý významný rozvoj oborů vyučovaných na MU.
Leoš Tržil, MBA – ředitel Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje, bývalý ředitel dopravní policie Policejního prezidia ČR
Generál Leoš Tržil po studiu Průmyslové školy dopravní v Přerově nastoupil v roce 1993 na Obvodním oddělení Policie ČR v Lednici. Od té doby postupně pracoval pro dopravní službu Policie ČR v Břeclavi, Podivíně, Brně a Praze. Během zaměstnání vystudoval Vysoké učení technické v Brně. Od roku 2013 ze své pozice ředitele krajského ředitelství upozorňuje na časté dezinformace vyskytující se ve veřejném prostoru, resp. na sociálních sítích. S Masarykovou univerzitou spolupracuje na opatřeních zajišťujících vyšší bezpečnost studentů a zaměstnanců. Je vášnivým cyklistou, stojí za vznikem historicky prvního cyklopruhu v ČR.
Zlatá medaile MU
Petr Peňáz – zakladatel a ředitel Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Teiresiás (2003–2023)
V letech 1990–1998 působil Petr Peňáz v Ústavu klasických studií filozofické fakulty, poté na Katedře informačních technologií fakulty informatiky. V pedagogické činnosti se zaměřuje na výuku základů odborného stylu, formální analýzu přirozeného jazyka či klasickou řečtinu pro zrakově postižené. Byl řešitelem řady projektů, u nichž byly investorem Evropská unie, MŠMT či MU. Projekty cílily především na podporu a rozvoj služeb pro studenty se specifickými nároky na univerzitní úrovni, ale také na nižším stupni vzdělávání. Zlatou medaili MU získává za dlouholeté zásluhy o rozvoj vysokého školství.