Co byste poradil studentovi, který píše a chtěl by se prosadit jako spisovatel?
Žádné univerzální rady neexistují, pokud bych ale měl něco radit, tak aby hodně četli a nechávali si knihy doporučovat. Když ty správné knížky potkáte ve správnou chvíli, tak to s vámi může udělat obrovský kus práce a výrazně vás ovlivnit. Co se přímo psaní týče, tak asi jediná rada, která existuje, je dělat to pořád dál a nenechat se odradit. Pokud někdo na vysoké škole píše a byl by rád nový Viewegh, tak bych mu doporučil, aby na to spíš zapomněl, protože se to nejspíš nepovede. Pokud ale někdo píše prostě proto, že ho to baví a má to rád, tak není nutné radit, aby s psaním nepřestával. Takový člověk to bude dělat bez ohledu na úspěch.
Pak je ale otázka, co považujete za úspěch. Radu, jak se dostat až
k onomu kýženému vydání knížky, které je pro mnohé podstatnou metou,
byste neměl?
Ludvík Kundera zcela vážně říkal, že básnické prvotiny se vydávají vlastním nákladem. Za první republiky to bylo běžné a dnes už se to děje znovu a myslím si, že v situaci, kdy poezii vydává pár nakladatelů, ale zájemců jsou stovky a tisíce, to ani jinak nejde. Můžete taky posílat svoje básně do časopisů, jako je Host nebo Tvar. Je to samozřejmě hezké vidět svoji básničku v časopise – když jsem to zažil poprvé, běhal jsem po louce ve Skryjích a měl dojem, že mi svět leží u nohou. Ale dneska to opravdu stojí 10 nebo 15 tisíc, udělat si sbírečku v nákladu 300 kusů, takže máte dost pro kamarády, ale také pro nakladatele. A vždycky to vypadá líp než soubor v počítači.
Může se na dnešním trhu prosadit i autor, který si knihu vydá sám bez zázemí nakladatelství?
Velmi obtížně, protože distribuce a propagace je dost zásadní a přitom náročná věc. Jsou ale autoři, kteří si vydávají vlastním nákladem nejen svoje prvotiny, ale i další díla a vtipné na tom je, že jich udají víc, než jich udám já u sbírek známých básníků. Mají prostě ve své obci tak velký okruh zákazníků. Stalo se mi, že mi psal nějaký pán z vesničky od Břeclavi, že napsal už xtou sbírku poezie a že bych na tom vydělal, kdybych ho vydal. Garantoval mi prodej 2 až 3 tisíc kusů po známých v Břeclavi. Tolik jsem v životě žádného básníka neprodal a docela věřím, že tenhle pán je toho schopen.
Dá se vůbec v Česku uživit jako spisovatel?
Ty, kteří se u nás živí jako spisovatelé, byste spočítal na prstech jedné ruky a to ještě někteří žijí tak skromně, že já bych se tak živit nechtěl. Takže opravdu minimálně. Povede se to jen několika vyvoleným.
Autorská čtení na Filozofické fakultě
Kde jinde by měla na univerzitě probíhat autorská čtení než na půdě Filozofické fakulty. Něco takového si řekl student Ivo Čán a na podzimní semestr připravil tři úspěšná vystoupení známých spisovatelů. Na začátku semestru četla ze svého díla hispanistika Markéta Pilátová, v listopadu Martin Reiner a v prosinci absolventka MU Kateřina Tučková, autorka nového románu Vyhnání Gerty Schnirch. Na jaro se chystají další vystoupení. Kdo chce být včas informován, kde a kdy se konají, může si napsat o zasílání e-mailů na tuto adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..