Vítězem soutěžního klání se stal tým ve složení Barbora Holešová, Jana Dudášová a Lukáš Galeta, který navrhl digitální platformu pro onkologické pacienty. Studenty nyní čeká evropské finále v Barceloně.
„Do soutěže jsme šli s tím, že chceme přispět ke změně systému a proměnit péči o pacienty tak, aby byla humánnější, chápavější a dalekosáhlejší,“ říká jedna z autorek vítězného návrhu Jana Dudášová. Zdravotnictví je podle ní oblast plná výzev. Právě proto hodnotí účast v soutěži jako skvělou příležitost k prohloubení znalostí a osobnímu růstu. „Byla to šance posunout naše hranice, vdechnout život nápadům a zanechat trvalou a smysluplnou stopu,“ míní studentka Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.
Pomoc lidem s rakovinou je pro vítěze soutěže osobním tématem. O to větší byla jejich motivace přijít s návrhem, který by mohl mít reálný pozitivní dopad na životy pacientů. „Navrhli jsme komplexní digitální platformu Onco, kde by uživatelé mohli sledovat průběh své léčby, plánovat lékařské prohlídky, prohlížet si zdravotnické záznamy a komunikovat s lékaři, psychology i ostatními pacienty,“ objasňuje Jana Dudášová. Studující si kladli za cíl především zjednodušit složitý proces léčby takovým způsobem, aby byl pro nemocné i jejich rodiny méně skličující. „Naše motto bylo: Život nepřichází s návodem, ale rakovina může,“ dodává studentka.
Zadání soutěžního úkolu vytvořila farmaceutická firma Roche. Členové a členky šesti studentských týmu z různých fakult Masarykovy univerzity pak pomocí designového myšlení vytvářeli jedinečné návrhy s potenciálem zlepšit zkušenost pacientů. „Studující přišli s velice zajímavými nápady, ať už se jednalo o mobilní aplikace nebo jiné inovativní vynálezy,“ popisuje koordinátorka Health Innovation Days a ekonomka zdravotnictví Tereza Parks.
Podle Parks bylo významným přínosem akce také propojení akademiků, lékařů a zástupců firem, kteří měli možnost nejen předat své zkušenosti soutěžním týmům, ale také je sdílet mezi sebou. To potvrzuje i ředitel Institutu pro zdravotní ekonomii, politiku a inovace Jakub Hlávka. „Podle hodnocení soutěžících i expertů se za dva dny podařilo mnoho skvělé práce. Studující vyvinuli šest unikátních řešení a měli možnost navázat kontakty s profesionály v oblasti zdravotnictví. Také našemu výzkumnému týmu se podařilo zahájit spolupráci s mnoha renomovanými institucemi,“ vysvětluje Jakub Hlávka.
Vítězové soutěže si cení zejména příležitosti prezentovat své nápady a získat zpětnou vazbu od odborníků. Za důležité považují také propojení s podobně smýšlejícími lidmi, kteří jsou nadšení pro rozvoj zdravotnictví. „Soutěž nejen oceňuje nápady, ale také je rozvíjí a poskytuje prostor pro růst, učení a skutečnou změnu. Účast bychom doporučili každému, kdo chce otestovat své myšlenky, učit se od expertů a přispět k širšímu pokroku v oboru,“ hodnotí Jana Dudášová z ECON MUNI.
Na finále do Barcelony se ona i její spolupracovníci již velmi těší. Kromě soutěže na ně čekají také workshopy a networkingové akce. „Nejde nám jen o soutěžení, ale hlavně o to být součástí komunity a pracovat na společné vizi. Chceme být svědky nejnovějších pokroků ve zdravotnictví, získat nové informace, prozkoumat možnosti řešení problémů a rozvíjet naše inovativní myšlení. Na Barcelonu se velmi těšíme, ještě víc se ale těšíme, až budeme po návratu mocI realizovat naše nápady,“ uzavírá Dudášová.