Přejít na hlavní obsah

Noc práva se uskutečnila na fakultě, soudech i v divadle

Právnická fakulta byla jedním z míst v Brně, kde se zájemci měli možnost zúčastnit pátého ročníku Noci práva. Jednalo se o odpoledne a večer plný přednášek, divadelních představení, promítání a exkurzí. 

V budově právnické fakulty se konala Noc práva.

Akce byla určena nejen pro studenty práva, ale pro všechny, kteří se jakýmkoli způsobem o právo zajímají. Každoročně se Noc práva koná 6. března, neboť v tento významný den roku 1920 byla vyhlášena a nabyla účinnosti Ústavní listina Československa. Jedná se tak o první ústavněprávní dokument československé státnosti.

V budově právnické fakulty zahájil program ve dvě hodiny odpoledne Jiří Císek, majitel advokátní kanceláře a také absolvent MUNI. S kolegou Janem Přívorou vedli přednášku s názvem Digital Services Act čerstvě po účinnosti. Mluvili o procesu nařízení digitálních služeb v Evropské unii. Kromě toho jsme se také dozvěděli podrobněji o DSA (Nařízení o digitálních službách) a právech poskytovatele služby. Padla ale také zmínka o Českém telekomunikačním úřadu, pravidlech sociálních sítí jako je Facebook a o službě informační společnosti. „Hlavním cílem je kultivovat online mediální prostředí. Internet totiž zůstával dlouho deregulovaný,“ upozornil přednášející Jiří Císek. Pro podniky tak nově vznikly od 17. února 2024 přísnější povinnosti ke spravování jejich on-line platforem.

Přednáška Nařízení o digitálních službách.

Účast na první přednášce v rámci Noci práva byla vysoká. Kapacita přednášky určené pro 24 lidí byla zaplněna na maximum. Naštěstí si všichni měli kam sednout, protože seminární místnost byla určena přibližně pro 40 osob. „Na další akce v rámci Noci práva se nechystám, protože mám jiné povinnosti. Na tuto přednášku jsem ale rád šel. Je dobré se některé věci dozvědět od odborníků z praxe, informace se od nich přijímají lépe,“ sdělil po přednášce své dojmy student Jakub Kotas.

Noc práva v Brně.

Kromě přednášek a debat na právnické fakultě se část programu odehrála také na Nejvyšším soudu, Nejvyšším správním soudu, Ústavním soudu či v Kanceláři Veřejného ochránce práv. V Divadle Husa na provázku zase připravila Fakultní divadelní společnost působící při právnické fakultě představení s názvem Nenávist. Večerní prohlídka na Nejvyšším správním soudu přinesla spoustu zajímavých informací. V podzemí soudu se totiž nachází pozůstatek barokních hradeb z 18. století a knihovna je právě kvůli těmto hradbám poloviční. Celá prohlídka trvala hodinu a účastníci měli možnost nakouknout do tří pater budovy a většiny místností soudu.

Barokní hradby na Nejvyšším správním soudu.

Kromě Brna se Noc práva uskutečnila také v Olomouci, Ostravě, Frýdku-Místku, Novém Jičíně a Opavě. Pokud by chtěli studenti nebo veřejnost absolvovat některé z přednášek či dalších akcí Noci práva v další sezoně, doporučujeme zarezervovat si místo online přes webové stránky.

Autorka článku je studentkou FSS a členkou studentské redakce Magazínu M. 

Hlavní novinky