Do bohatého programu celotýdenní akce, během níž se Brno představuje jako hlavní město elektronové mikroskopie, se zapojuje CEITEC MUNI a vůbec poprvé také Ústav fyziky a technologií plazmatu i centrum CEPLANT společně s Botanickou zahradou Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
V areálu přírodovědecké fakulty v Kotlářské ulici čekají na zájemce dvě přednášky na téma mikrosvět a fyzika, jedna z nich dokonce nabídne i kvíz a experimenty. Ve Fyzikální kavárně (posluchárna F2, budova 6) se ve čtvrtek 21. března od 17 hodin koná přednáška Padouchové mikrosvěta – pátráme elektronovým mikroskopem, zaměřená na základy elektronové mikroskopie a jejich využití ve výuce fyziky. Cílí především na střední školy a učitele přírodních věd, ale účastnit se může i veřejnost.
Na stejném místě se v pátek a sobotu (22. března od 9 hodin a 23. března od 10 hodin) uskuteční přednáška spojená s projekcí efektních snímků, experimenty i kvízem pod názvem A největší padouch je fyzika! Páteční program je přístupný pouze středním školám po rezervaci, sobota je pak volně přístupná pro širokou veřejnost i rodiny s dětmi. Bez registrace lze navštívit také promítání Padouchové mikrosvěta 3D v prostorách skleníků botanické zahrady. Projekce 3D snímků z elektronového mikroskopu se chystají na pátek i sobotu od 9 do 15 hodin. Vstup do zahrady bude otevřen z ulice Veveří.
Spatřit nanovlákna na vlastní oči nebo zjistit, jak donutit kapku vody, aby se roztekla, umožní exkurze v laboratořích Ústavu fyziky a technologií plazmatu a centru CEPLANT přírodovědecké fakulty (Kotlářská, budova 6). Páteční program je opět určen pro střední školy, sobota 23. března v 11 a ve 12 hodin patří veřejnosti, nutná je však předchozí registrace na akci. Podrobnější program areálu v Kotlářské naleznete zde.
Exkurzi lze absolvovat v sobotu 23. března od 12 do 16 hodin také v CEITECu MU, kde se zájemcům zcela výjimečně otevře centrální laboratoř kryoelektronové mikroskopie a tomografie. Kryoelektronová mikroskopie se používá k určení trojrozměrných biologických struktur, například proteinů a virů. Návštěvníci si boudou moci prohlédnout unikátní mikroskop Titan Krios, ale také 3D modely virů, které vědci a vědkyně z CEITECu vyřešili pomocí této unikátní technologie. I na exkurze do CEITECu (Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 5, vstup z ulice Studentská) je třeba se předem registrovat. V atriu pak bude instalovaná výstava 3D modelů mikroorganismů a připraveny jsou i aktivity pro rodiče a děti. Program je volně přístupný od 12 do 17 hodin.
Dny elektronové mikroskopie 2024 s podtitulem Padouchové mikrosvěta pořádá po celém Brně od 18. do 24. března Hvězdárna a planetárium Brno ve spolupráci s výrobci elektronových mikroskopů a příslušenství, výzkumnými centry, školami a dalšími institucemi. Více k programu si lze přečíst na stránkách akce.