Koncem listopadu se potkali přátelé brněnské mikroskopie v institutu CEITEC Masarykovy univerzity na akci 120 seconds: Meet Brnoregion Microscopy. „Tato akce byla třetí v pořadí a již nyní máme naplánované další, vždy po půl roce,“ uvedla jedna z koordinátorek setkání, Radka Martínková ze společnosti Delong Instruments.
Pravidelné setkávání umožňuje lidem z firem, univerzit, akademických institucí i dalších organizací spojených s mikroskopií zjistit, co je v oboru nového. „Hledali jsme formát, který by nám umožnil kombinovat informace o novinkách s možností pro členy komunity potkat se, pobavit se o společných tématech a zahájit nové spolupráce,“ vysvětluje Martínková, proč akce kombinuje sérii krátkých prezentací s následným networkingem.
Jak říká název setkání, jde o dvouminutová vystoupení, v nichž musí přihlášený expert představit svou práci, skupinu, přístroje a potřebu nebo nabídku spolupráce. Cílem tak není vysvětlit vše do detailu, ale především nalákat zájemce, kteří se mohou v druhé části odpoledne při networkingu přijít zeptat na další informace. Martínková i její kolegyně Radka Novák z inovační agentury JIC dodávají, že dosavadní akce své poslání splnily. Umožnily navázání nových spoluprací, které jsou pro další rozvoj mikroskopie v regionu podstatné.
Mikroskopie v současnosti ovlivňuje velkou většinu oblastí našeho života od výzkumu a vývoje nových technologií až po kontrolu kvality výsledných produktů, od vývoje léků až po diagnostiku jejich účinku na konkrétního člověka, od vývoje textilií po lety do vesmíru. Brněnský region je přitom jedním ze světových center tohoto oboru, unikátní svým spojením vzdělávání a výzkumu, výroby i aplikačních oborů.
O rozmanitosti brněnské mikroskopie svědčí i skladba krátkých prezentací. Listopadová vystoupení pokrývala témata od archeologie, neurověd přes život aplikačních specialistů až po softwarová řešení a volné kapacity přístrojů a odborníků v různých laboratořích.
Například odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR zkoumají v rámci projektu Velkomoravský šperk za pomoci mikroskopie vybrané artefakty z období Velké Moravy. Odborníci z Delong Instruments zase zkoumají bakterie produkující polymery a v mikroskopii se zaměřují na přesné zobrazování mikroorganismů.
Mezi nedávné vědecké úspěchy, které by bez mikroskopů nebyly možné, patří také objev mechanismu, kterým enteroviry z čeledi Picornaviridae pronikají do buněk. Viry, které způsobují běžná nachlazení, ale také encefalitidu či dětskou obrnu využívají ke vstupu do buňky přirozené buněčné mechanismy. Popis a pochopení tohoto procesu otevírá možnosti vývoje léčiv, které mohou blokovat infekci.