Relaxační místnost na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity je plná barevných pracovních listů, stolních her a smíchu. Každé ráno se tam od 8.30 do 16 hodin schází děti na program, který začíná samotným individuálním doučováním. Dobrovolnice a dobrovolníci doučují děti, co je potřeba, nebo s nimi hrají vzdělávací hry. „Je fajn, že nás dobrovolníků je tady hodně, takže je možné přistupovat k dětem individuálně. Je to skoro jeden na jednoho,” vysvětluje doktorandka z lékařské fakulty Ema Huščavová, která na Letní škole doučování doučuje hlavně matematiku a některé starší děti fyziku.
Dobrovolnický program organizace MUNI POMÁHÁ ve spolupráci s Katedrou sociální pedagogiky se letos už počtvrté snaží o zmírnění rozdílů ve vzdělání mezi dětmi na prvním stupni základních škol. Letní škola doučování je zaměřená na děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, pro které je zdarma. Místo tady mají školáci z pěstounské nebo náhradní rodinné péče, děti samoživitelek a samoživitelů nebo děti se specifickými poruchami učení. Mnoho účastníků také mluví odlišným mateřským jazykem. „Skupina je na prvním turnusu hodně rozmanitá. Každý potřebuje jinou péči a pozornost. Je to občas náročné, ale máme tady i děti, které mluví dvěma jazyky, a ty si pak mohou pomoci s dorozumíváním i navzájem,” doplňuje dobrovolnice a studentka pedagogické fakulty Tereza Mihulová.
Součástí programu jsou kromě učení i zábava při kreativních a pohybových aktivitách, jimž patří hlavně odpoledne, a takzvaná reflektivní kolečka, při nichž se děti učí mluvit o svých pocitech. „Mě i děti baví víc jít ven, psát příklady křídami na zem a soutěžit u toho, než sedět u stolu a vyplňovat pracovní listy,” dodává studentka pedagogické fakulty Juliana Samčeková, která doučuje matematiku.
Celý příměstský tábor provází celotýdenní hry, které jsou letos tematicky zaměřené na vesmír. Děti například plní úkoly pro svůj simulovaný astronautský výcvik. Ve středu se navíc podívaly do vědeckého parku VIDA!
„Na programu mě baví úplně všechno, je to tady úžasné. Díky mým doučovatelkám mě i ta matika zajímá,” vyhodnocuje jedna z účastnic.
První ročník Letní školy doučování se uskutečnil v létě roku 2021 díky aktivním zaměstnancům z řad Filozofické a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, kteří chtěli podpořit děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, které byly kvůli online výuce za covidu oproti svým vrstevníkům s učivem pozadu. Fakulty rozvinuly spolupráci s Katedrou sociální pedagogiky, a ta jim pomáhá nejen s organizací, ale i s personálním zajištěním v expertních oblastech. „Měli jsme pěkné zpětné vazby jak od dětí, tak od rodičů a dobrovolníků, takže jsme se rozhodli, že z letní školy uděláme pravidelný dobrovolnický program. Hodně dobrovolníků a dobrovolnic i dětí se nám vrací a o letní školu se zvyšuje zájem,” shrnuje manažerka Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ Daniela Vonbauer.
Druhý turnus Letní školy doučování se koná tento týden a končí v pátek 23. srpna. Dobrovolnické centrum MUNI POMÁHÁ společně s Katedrou sociální pedagogiky navíc kromě letní školy pořádá pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí skupinové doučování Klubík i individuální doučování v rodinách.