Děti navštívily například Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity, vědecký park VIDA! nebo Botanickou zahradu Kejbaly. Na půdě pedagogické fakulty se účastníci příměstského tábora zabavili při pohybových a interaktivních hrách a soutěžích.
Celý týden začal programem připraveným Katedrou sociální pedagogiky, která pro děti nachystala seznamovací a pohybové aktivity. Na úterý naplánovala fakultní knihovna odpoledne s Janem Ámosem Komenským, ve středu se s Katedrou biologie jelo do modelové školní zahrady pedagogické fakulty na Kejbalech a ve čtvrtek se děti podívaly do vědeckého centra VIDA!
„Nejvíc mě bavila VIDA!, ale i pohybové hry byly super. Kdybych se sem ještě mohl příští rok vrátit, určitě bych to udělal,“ zhodnotil jeden z malých účastníků. Další „tábornici“ se zase nejvíce líbilo v Mendelově muzeu. „Bavily mě mikroskopy,“ řekla.
S Katedrou výtvarné výchovy měly děti možnost zpracovávat své vlastní fotky různými kreativními filtry a zkoušely si dělat i jednoduché animace. Poslední den se na programu podílela Katedra primární pedagogiky s pohybovými hrami a honbou za pokladem.
„Postupně jsme katedry, které by mohly mít zájem se do programu zapojit, oslovovali. Chtěli jsme hlavně, aby se program lišil od minulého roku, protože část dětí tady byla i loni,“ uvedl Jan Šplíchal, vedoucí oddělení vnějších vztahů a marketingu pedagogické fakulty, který tábor koordinoval z hlediska organizace i jeho programu.
Do akce se zapojilo kolem dvacítky lektorů, kteří na děti dohlíželi a pomáhali s náplní příměstského tábora MjUNI. „Nejvíc mě tady baví zpětná vazba od dětí. Jsem ráda, když vidím, že si děti aktivity opravdu užívají a že nás neberou jen jako lektory, ale i jako kamarády,“ komentovala lektorka Adéla Vávrová, studentka pedagogické fakulty.
Zatímco MjUNI příměstský tábor se konal podruhé, v říjnu odstartuje již devátý ročník MjUNI - Masarykovy juniorské univerzity. Ta skýtá možnost rozšířit si obzory dětem 9 do 18 ve třech věkových kategoriích. Vždy jeden víkend v měsíci se studující MjUNI účastní nejrůznějších programů na deseti fakultách univerzity. K nejpopulárnějším tématům patří například návštěva Ústavního soudu, chemické pokusy nebo povídání o Antarktidě od českých vědců, kteří se odtamtud vracejí. Účastníky čeká také vlastní imatrikulace na začátku a promoce na konci akademického roku. Celý program, včetně vlastního Gaudeamu, může pak studujícím MjUNI pomoci s výběrem jejich budoucího studia a nasměrovat je na konkrétní profesi. Největší zájem bývá o nejstarší kategorii MjUNI. „Maturanti díky tomuto programu nahlédnou do vysokoškolského prostředí ještě předtím, než někam podají přihlášku. To jim může pomoct s výběrem budoucí školy,“ dodala asistentka MjUNI a jedna z koordinátorek příměstského tábora Nikola Bárová.
Autorka článku je studentkou fakulty sociálních studií a členkou studentské redakce Magazínu M.