Projekt Digital University – Open Ukrainian Initiative, zkráceně DigiUni, odstartoval v letošním roce a jeho cílem je pomoci Ukrajině vytvořit národní platformu pro online i distanční vzdělávání pro zhruba 300 místních vysokých škol a vytvořit tak jedno společné místo, kde budou mít ukrajinští vysokoškoláci zdarma přístupné kurzy z různých vzdělávacích oborů od medicíny až po filologii. Kromě ukrajinských univerzit z Kyjeva, Lvova, Charkova, Mariupolu, Černivci, Sumy a Chersonu se na vytváření DigiUni podílí spolu s Masarykovou univerzitou ještě další univerzity z Francie, Španělska, Polska, Nizozemí a Německa.
A právě o tomto projektu přijela na MUNI natáčet pro Evropský parlament francouzská kreativní agentura Factstory. Ve tříapůlminutovém videu o projektu DigiUni blíže hovořil IT architekt a vyučující Kamil Malinka, který projekt za Masarykovu univerzitu koordinoval. „Měli jsme velkou radost, že iniciativa DigiUni zaujala až ve Štrasburku a že přijedou natáčet k nám do Brna, kde jsme přivítali čtyřicetičlennou delegaci z Ukrajiny. S tříčlenným štábem jsem strávil celý den a natáčeli jsme na různých místech univerzity, abychom ukázali rozmanitost naší práce. Byl to náročný den, ale myslím, že video se povedlo,“ hodnotí Kamil Malinka.
Video však nezachycuje jen Masarykovu univerzitu a její aktivity na pomoc Ukrajině, ale také pohled na situaci očima studentky pocházející z Ukrajiny. Ve videu vystupuje Olena z Charkova, která studuje v Gdaňsku politické vědy a ekonomii, a vyjadřuje vděk za příležitost studovat v Evropské unii. Stejně jako další ukrajinští studenti studující v Evropě i ona věří, že se v budoucnu vrátí na Ukrajinu a že jí získané vzdělání pomůže rozvíjet její zemi. Evropská unie tak i na jejím příběhu ukazuje, že v době války pomáhá Ukrajincům získávat znalosti budováním národní platformy pro online vzdělávání, a zároveň upozorňuje na skutečnost, že pro obnovu Ukrajiny je klíčové investovat do mladé generace a pomoci tak k obnově Ukrajiny.
„Věříme, že válka jednoho dne skončí. A bude hrát velkou roli, jestli Ukrajina bude mít spoustu nevzdělaných lidí, nebo naopak generaci připravenou vyvíjet úsilí, které bude potřeba k znovuobnovení země,“ uzavírá hlavní myšlenku videa Kamil Malinka z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.
Propagační video je zveřejněné na webových stránkách Evropského parlamentu i na Instagramu a YouTube.
Podobných videí financovaných Evropským parlamentem vzniklo celkem deset a věnují se různým tématům, například klimatické změně, demokracii v Evropské unii, svobodě médií, genderové rovnosti, digitální transformaci nebo recyklaci v Evropské unii. Kromě Česka a Polska kreativní agentura natáčela i v dalších státech včetně Belgie, Bulharska, Dánska, Estonska, Finska, Francie, Irska, Itálie, Litvy, Lotyšska, Německa, Nizozemí, Řecka, Slovenska, Slovinska, Španělska a Švédska.
Výsledná videa natočená v rámci celé série najdete zde:
- Rising to the challenges of migration in the EU
- Ensuring education for Ukrainians in times of war
- Making the EU economy more resilient
- Get involved in strengthening EU democracy
- Protecting democracy through journalism
- Maintaining EU independence and democracy
- Making the economy work for you and the planet
- Advancing women’s rights in the EU
- Benefits of the EU’s digital transition
- Climate action across generations and nations