Původně měli touto dobou sedět na úvodní přednášce nového semestru, ale zrušili jim výuku, tak se místo nicnedělání rozhodli pomáhat. Desítky studentů Masarykovy univerzity zareagovaly o víkendu na výzvu Dobrovolnického centra MUNI POMÁHÁ, které od pondělí přebírá štafetu po Jihomoravském dobrovolnickém centru a ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Jihomoravského kraje (HSZ JmK) organizačně zajišťuje pytlování na brněnském výstavišti.
Student 2. ročníku přírodovědecké fakulty Ondřej Švihnos přijel do Brna v pátek. „Pocházím z Děčína, konkrétně z části Dolní Žleb, kam se už teď dostanete pouze vlakem. Voda zatopila silnici a strhla převoz. Tady v Brně bych stejně neměl co dělat, když nám zrušili školu, tak jsem se přihlásil mezi dobrovolníky. Ještě nevím, jak dlouho nás bude potřeba, ale minimálně do čtvrtka jsem připravený nabídnout svoje služby,“ přibližuje. „Jsem skaut, takže jak můžu, pomáhám třeba sousedovi nebo drobnými skutky cizím lidem. Pomáhal jsem před dvěma lety i při likvidování požáru v Českosaském Švýcarsku.“
Plnění pytlů s pískem podle něj není nijak zvlášť fyzicky náročná práce. „K dispozici máme dvojitý trychtýř, do kterého ve dvou současně hážeme písek. Na naplnění jednoho pytle jsou potřeba asi tři lopaty. Za chvíli už na to všechno získáte grif, takže to dobře odsýpá. Pytle dáváme na palety, kam se jich vejde okolo čtyřiceti. Za tři hodiny jsme schopni takto naskládat asi šest palet,“ popisuje.
120 dobrovolníků ve třech směnách
K týmu na brněnském výstavišti se od pondělí připojili i dva kamarádi Jan Kohout a Stanislav Buchta. „Jsme spolužáci z gymplu a často podnikáme věci společně. Když jsme teď dostali nečekaně týden volna a zjistili, že můžeme být nějak užiteční, rozhodli jsme se do toho jít,“ vyprávějí.
Dobrovolníci pracují na výstavišti ve třech tříhodinových směnách v době od 7.30 do 19.30. Celkem se tam za den vystřídá asi 120 studentů a dobrovolníků. „Všechno je dobře zorganizované. Měníme se mezi sebou ve skupinkách při různých činnostech – jeden nabírá písek, druhý jej přesívá trychtýřem, další pytle váže a nakládá na palety – takže nehrozí, že by nás třeba chytla záda z dlouhého házení lopatou. Nejhorší je spíš to ranní vstávání, když jsme teď byli několik měsíců zvyklí si dlouho přispat,“ přiznává student 1. ročníku lékařské fakulty Stanislav Buchta.
Jeho kamaráda, studenta 2. ročníku fakulty informatiky Jana Kohouta, zase inspiroval k pomoci druhým tatínek. „Táta byl jedním z těch, kteří pomáhali před třemi lety při tornádu v Hruškách. Říkal, že když se někde dobrovolničí, sejde se tam vždycky dobrá parta. Tak teď to aspoň můžu na vlastní kůži potvrdit taky,“ uvádí student původem z Viničných Šumic na Brněnsku.
Pomoc do Znojma nebo Břeclavi
O tom, kam naplněné pytle s pískem z Brna poputují, se rozhoduje vždy až podle aktuální situace. „Teď vozíme do Znojma a Hrabětic. Včera jsme rozváželi do Břeclavi, Hodonína, Lanžhota a dalších míst, kde je situace stále vážná. Za tři dny jsme už odvozili přes 23 tisíc pytlů,“ uvedl koordinátor akce Martin Valík z Hasičského záchranného sboru JmK. Dodal, že pytlovat se bude, dokud Jihomoravský kraj a hasiči nerozhodnou jinak.