Celovečerní akce se nesla v příjemné a přátelské atmosféře. Na zářijové speciální setkání uspořádané pro absolventky a absolventy Masarykovy univerzity působící v zemích Beneluxu dorazilo okolo 60 absolventů ze sedmi fakult. Někteří z nich přijeli na společné setkání dokonce až z Lucemburska. Akce se konala v kampusu Vrije Universiteit Brussel, s níž MUNI už dlouhá léta spolupracuje.
Většina absolventů, kteří se akce zúčastnili, pracuje v evropských institucích jako jsou Evropský parlament, Evropská komise nebo v NATO, ale dorazili také absolventi z českých ministerstev a státních institucí, nebo ti, kteří našli uplatnění jako vědci na místních univerzitách či v soukromých společnostech sídlících v Beneluxu. Setkat se s nimi a dozvědět se více o jejich kariérách přijeli rektor Martin Bareš spolu s prorektory Petrem Suchým a Jiřím Hanušem, prorektorkou Monikou Jandovou, děkanem právnické fakulty Martinem Škopem, proděkanem filozofické fakulty Petrem Dytrtem, proděkankou fakulty sociálních studií Veronikou Veličkou Zapletalovou, proděkankou ekonomicko-správní fakulty Markétou Novotnou a proděkanem přírodovědecké fakulty Ctiradem Hofrem.
„Srdečně vás vítám na dnešním druhém setkání absolventek a absolventů. Jsem moc rád, že se po roce a čtvrt podařilo opět připravit tuto výjimečnou událost a věřím, že se nám snad pomalu a jistě daří zakládat tradici. Moc děkujeme, že jste dnes přišli, a těšíme se, až uslyšíme více o vašich profesních drahách,“ přivítal absolventy prorektor pro internacionalizaci Petr Suchý, který moderoval úvodní část setkání.
Na jeho slova vzápětí navázal rektor Martin Bareš. „Také vám všem moc děkuji, že jste dnes přišli – někteří dokonce už podruhé. A dovolte mi při této příležitosti říci pár slov o naší alma mater a také zrekapitulovat, kam jsme se od dob vašich studií posunuli. Velmi mě těší, že se řadíme mezi 500 nejlepších univerzit světa. Toto umístění je už samo o sobě velkým úspěchem, zvlášť když uvážíme, že podobných institucí je na světě přes 33 tisíc. V Česku ale máme bohužel tendenci se podceňovat, a tak je potřeba si neustále připomínat, že jsme univerzita s velmi kvalitní vzdělávací i vědeckou činností a že nabízíme studium na skutečně mezinárodní úrovni. Naším velkým úspěchem jste také vy – absolventi, kteří jste naší nejlepší vizitkou. Masarykova univerzita je jenom tak dobrá, jak dobří jsou její absolventi,“ řekl Martin Bareš.
K účastníkům akce krátce promluvil také prorektor Jiří Hanuš a po něm následovala přednáška ruského historika Andreje Zubova, hostujícího profesora na filozofické fakultě. Ten hovořil o příčinách válek, vývoji postkomunistických zemí i o současné válečné situaci mezi Ruskem a Ukrajinou a vyzval obě země k dialogu.
Jiné univerzity podobné srazy organizují také
Na večerním networkingu se mohli absolventi navzájem seznámit a někteří z nich kvůli tomu cestovali i z velké dálky. Například Pavla Kolářová, absolventka ekonomicko-správní fakulty, přijela na setkání až z Lucemburska, kde pracuje v Evropské investiční bance. „Je skvělé, že MUNI takové setkání zorganizovala. Často od kolegů v práci slýchávám, že jejich univerzity podobné akce v zahraničí také mívají, a jsem moc ráda, že to začala dělat i Masarykova univerzita. Když mi přišla pozvánka na akci, říkala jsem si, že pojedu, i když to do Bruselu mám 3,5 hodiny vlakem. Vůbec mi nevadilo, že jsem na akci nikoho neznala. Ráda se seznamuji s novými lidmi a vlastně je to běžná součást mého života a práce v zahraničí.“
Podobně jako ona akci vnímal i absolvent fakulty sociálních studií Dalibor Jenne, který pracuje jako diplomat ve Stálé delegaci ČR při NATO. „Setkání v Bruselu jsem se zúčastnil i vloni a jsem moc rád, že Masarykova univerzita letos akci uspořádala znova. Pro nás absolventy je to jedinečná příležitost se potkat s lidmi z vedení univerzity a fakult i s vyučujícími a bývalými spolužáky. A navíc můžeme navazovat nové kontakty s lidmi, kteří pracují v evropských institucích, což je pro nás velmi přínosné. Takže příště určitě přijdu zase,“ usmíval se absolvent.
Na akci přišli kromě absolventů i současní studenti, například studentka právnické fakulty Milena Mücková a student filozofické fakulty Šimon Koleček, kteří jsou v Bruselu momentálně na stáži u Zastoupení Jihomoravského kraje při EU. „Dnešní večer se nám moc líbil. Nevěděli jsme, že je v Bruselu taková živá komunita absolventů – nejen česká, ale konkrétně komunita z Masarykovy univerzity. Byl to moc hezký večer. Poznali jsme spoustu nových a zajímavých lidí a jsme rádi, že jsme se akce mohli zúčastnit,“ shodují se studenti.
Akce se tak povedla nejenom podle členů vedení univerzity a fakult, ale i podle studentů a absolventů. A většina z nich si přála, aby se setkání uskutečnilo příští rok znova. Odbor vnějších vztahů a marketingu Masarykovy univerzity, který celé setkání organizoval, už tak pomalu začíná plánovat další ročník akce a pevně věří, že se příští rok podaří přilákat ještě větší počet účastníků.
„Mám velkou radost, že na setkání absolventů a absolventek máme tak pozitivní zpětnou vazbu. Brusel je klíčovým místem, kde nacházejí významná uplatnění absolventi hned z několika fakult Masarykovy univerzity, které vyučují obory směřující k práci v evropských institucích. Většina z přítomných absolventů tak studovala na fakultě sociálních studií nebo na právnické, filozofické či ekonomicko-správní fakultě, ale přišli také absolventi z přírodovědecké a pedagogické fakulty i fakulty informatiky. A bylo velmi zajímavé poslouchat, na jakých pozicích v současnosti pracují, jaké mají plány a jak velký zájem mají o spolupráci se svou alma mater. Těším se na příští ročník. Snad se nám povede přilákat absolventy i dalších fakult naší univerzity,“ uvedl prorektor pro internacionalizaci Petr Suchý.