Bez čeho si nelze představit Brno? Je to Petrov, místní kavárenská scéna nebo věhlasná přehrada? Ne, především je to jedno slovo, které je pro Brno prakticky synonymem. Věda! Moravská metropole je dlouhodobě jedním z center excelence, kde díky dobré spolupráci univerzit, soukromého sektoru a kraje dochází k obrovským pokrokům v nejrůznějších vědních disciplínách. Od léčby neurologických a kardiovaskulárních onemocnění přes nanotechnologie až po zkoumání toxinů. Obrovská míra inovace by kromě dobré spolupráce mezi výše zmíněnými aktéry nebyla možná ani bez podpory a zájmu veřejnosti.
I proto o víkendu 6. a 8. září 2024 uskutečnil další ročník Festivalu vědy a techniky, organizovaný brněnskou hvězdárnou, a věda tak opět zahýbala Brnem. Festival za rok výrazně narostl a v prostorách brněnského výstaviště se tentokrát představily čtyři desítky vědecko-technických a populárně-vzdělávacích institucí, akademických ústavů i vysokých škol. Návštěvníci si mohli vyzkoušet opravdu širokou škálu aktivit od divadelních představení po modely vesmírných těles. A Masarykova univerzita? Ta nemohla chybět! Do pestrého programu festivalu přispěla dvacítka univerzitních pracovišť.
Platforma Bioskop, která vznikla za účelem zábavného přiblížení světa vědy, představila téma bioluminiscence, a návštěvníci tak mohli zjistit, jak svítí kůra citrusů, jírovců či vlaštovičníků.
Pedagogická fakulta ukázala, že výuka matematiky, biologie, chemie nebo jazyků nemusí být jen jednotvárným sezením, ale může nabídnout i praktické odpovědi na otázky, které jsme se možná báli položit.
Opomenout samozřejmě nelze ani přírodovědeckou fakultu, která se na Festivalu vědy a techniky prezentovala ve velmi silném složení. Zastoupeny byly Ústav fyziky kondenzovaných látek, fyziky a technologie plazmatu, chemie, experimentální biologie, matematiky a statistiky i Ústav geologických věd. A ano, stála se fronta! Hlavní část vystoupení fakulty totiž tvořily pokusy, které na přírodních vědách miluje snad každý. Nechyběl světelný meč Luka Skywalkera, levitace či oblíbená vodní raketa.
Festival ukázal, že věda není jen suchá teoretická disciplína, ale že řada jejích součástí je zábavná a široce využitelná v běžném životě. O tom ostatně svědčily i fascinované tváře návštěvníků všech věkových kategorií. Na své si přišly jak děti předškolního věku, teenageři před nástupem na vysokou školu, tak i tatínci, kteří vedli nadšené rozhovory s vědci u nejrůznějších stánků. Zkrátka, takto má vypadat popularizace vědy na úrovni.
Autor reportáže je student fakulty sociálních studií a člen studentské redakce Magazínu M.