Od roku 2013 vznikají na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity každoročně dva projekty Studentského kina. Letošní ročník připravuje už dvacátý tým studentů z Ústavu filmu a audiovizuální kultury. V jubilejním ročníku chtějí organizátoři divákům ukázat, jak různé významy má kino pro lidské životy i pro město, ve kterém se nachází. Název cyklu Kino žije! skládá pomyslný hold nejen samotné kinematografii, ale i síle, kterou film může spojovat diváky, čím je může inspirovat, vzdělávat a obohacovat. Prezentuje kino jako místo k seznamování, debatám, přemýšlení, pobavení a k prožívání života. Ne náhodou začíná festival legendární hudební komedií Trhák, kterou natočil Zdeněk Podskalský podle scénáře Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka už v roce 1980.
„Náš projekt vznikal v rámci předmětu Provoz kina, který je nabízen studentům každý semestr. Předmět vede Radek Pernica, ředitel Univerzitního kina Scala. Jedná se o kurz praktický, v rámci kterého nám předává cenné informace z reálného provozu kina. Díky jeho zkušenostem, nakažlivému nadšení pro věc a pravidelné zpětné vazbě k navrhovaným tématům jde o předmět nadmíru zábavný, informativní a přínosný,“ říká Zuzana Zásmětová, studentka jednooborového bakalářského programu Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury. „Předmět si můžou zapsat i studenti jiných oborů. V našem týmu máme například Aničku Michalovou, která má na starosti doprovodný program a studuje Management v kultuře, takže je perfektní a cennou posilou. Realita je ale taková, že se na realizaci nepodílejí jen kmenoví členové studentského týmu, ale taky řada našich přátel a spolužáků, kteří nám například dělají revize anotací, fotografují, pomáhají s přípravou dekorací či občerstvení a jsou vždy nadšeni a připraveni pomoct cokoliv rozebrat,“ doplňuje Zásmětová, která se v průběhu cyklu stará o marketing a sociální sítě.
Projekt připravuje skupina pěti až sedmi lidí, kteří se mnohdy vůbec neznají, a počáteční proces mají tímto ztížený. Přesto se z nich může stát ucelený a sehraný tým, který v rámci letošního cyklu Kino žije! uvede kromě zmíněného Trháku, v němž diváci „objeví českou houževnatost a vytrvalou schopnost překonávat překážky“, dalších devět zahraničních i českých filmů. Nechybí mezi nimi groteska Frigo jako Sherlock Holmes, animovaný film Z makové hůrky, příběh Babylon ze zlaté éry Hollywoodu, Báječní muži s klikou o počátcích filmu v českých zemích a další. Cyklus ukončí snímek Akumulátor 1 scenáristů Zdeňka Svěráka, Jana Svěráka a Jana Slováka, který diváky symbolicky „uchrání před totálním vysátím energie, jelikož budou v bezpečí kina, daleko od televizních obrazovek“.
„Náš projekt Kino žije! je zaměřen na filmy oslavující všestranné zážitky a zkušenosti s chozením do kina a se sledováním filmů. Přišlo nám vhodné se věnovat samotným budovám, které diváky před svými plátny hostí a nabízejí jim unikátní společensko-kulturní prostor k seznamování a rozvíjení. Filmy jsme tak vybírali z titulů, které jsou v české distribuci a je realizovatelné je sehnat a nasadit. Proto i některá z těch děl, která bychom bývali byli rádi uvedli, nemohla být zařazena. Nakonec se nám podařilo sestavit poměrně pestrý program z filmů oslavujících různé stránky vlivu filmu a kina na člověka. Věříme, že kino žije a že to v něm hučí jako ve včelím úlu. Rádi bychom taky přivedli pozornost ke Scale, která je zamilovaným místem napříč generacemi a společenskými skupinami a která každý večer ožívá před svým vchodem, na svých schodištích, na baru, v kavárně, ve foyer a dříve i ve velkém sále,“ vysvětluje Zuzana Zásmětová.
Projekt Studentského kina, který se kvůli pandemii covid-19 nekonal pouze v roce 2020 a na jaře 2021, umožňuje studentům naučit se skrze praktickou realizaci hospodařit s financemi, sestavovat tematicky ucelený program, obhájit si vlastní návrhy před odbornou porotou a spolužáky, vytvářet propagační materiály, sestavovat doprovodný program, psát anotace a mnoho dalších činností souvisejících s organizací podobných kulturních akcí. „Ačkoliv se cyklus obvykle skládá z deseti projekčních večerů, je realizace projektu záležitostí na celý semestr. Vypořádat se s komplikacemi a různými překážkami nám pomáhá pedagogické vedení obzvláště v osobách Radka Pernicy a Patrycje Astrid Twardowské ze sekretariátu Ústavu filmu a audiovizuální kultury,“ objasňuje Zásmětová, která si cení také zkušeností předaných organizátory z předešlých týmů.
Univerzitní kino Scala promítá cyklus Kino žije! převážně v nově vytvořeném kinu Scalka v dolním foyer budovy. Organizátoři doporučují kupovat si vstupenky předem, protože bývá beznadějně vyprodáno!