Jedenadvacátý ročník Studentského kina, který připravuje tým studentek a studentů z Ústavu filmu a audiovizuální kultury, zve na cyklus Identity. Deset pečlivě vybraných projekcí z evropské kinematografie se zabývá jedním z nejdůležitějších témat v životě mladých lidí – dospíváním a hledáním vlastní identity, od prožití prvních lásek a hledání přátelství až po životní výzvy a těžké hledání svého místa ve společnosti. Projekce se konají v dolním foyer budovy Univerzitního kina Scala v nově vytvořeném kině Scalka. Vstupenky na projekce je možné zakoupit online nebo na místě.
Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity vznikají každoročně dva projekty Studentského kina. V jarním cyklu nazvaném Identity mají divačky a diváci možnost zhlédnout deset evropských filmů, z nichž jsou tři české. „Shodli jsme se na tématu coming of age a vybírali jsme české nebo festivalové filmy. Při jejich výběru bylo také důležité, aby filmy byly lehce dostupné. Aby si je kino mohlo půjčit za co nejlepší cenu, musí být v české distribuci,“ říká Kristína Čechová, studentka jednooborového bakalářského programu Teorie a dějiny filmu a audiovizuální kultury.
Cyklus začíná československou klasikou, Formanovým Černým Petrem z roku 1964. Snímek bude uvádět právě Kristína, což je pro studentku prvního ročníku náročné. „Je to stres, ale mám úvod k Černému Petrovi, což je dobré, protože jsem na semináři minulý semestr měla českou novou vlnu. To mě uklidňuje.“ K výběru dalších českých titulů dodává: „O filmech Láska a Housata jsme se dozvěděli na semináři filmů z období normalizace. Bylo zajímavé do výběru zahrnout i tyto méně známé české snímky.“

Cizojazyčné filmy, na rozdíl od těch českých, zrcadlí současnost. Ve výběru jsou snímky emotivní, ale i vysloveně drsné a drásající. „Mými favority jsou filmy Blízko a Tori a Lokita. Ukazují velmi zajímavou stránku dospívání. Blízko je o vztahu dvou chlapců, kteří se ho bojí ukázat, je to o různých věcech, které prožívají. Tori a Lokita je zas něco úplně jiného. Jsou to dvě děti z Afriky, které utíkají do Evropy, a snaží se nějak přežít. Oba tyto filmy ukazují velmi zajímavé a smutné stránky života mladých lidí,“ doporučuje Kristína. Vzhledem k tématu dospívání budou letos všechny filmy uvádět pouze studující.
Cyklus Identity vzniká v rámci prakticky zaměřeného předmětu Provoz kina, který je studujícím nabízen každý semestr. „Základem kurzu je poznávání toho, jak kino funguje. Výstupem je projekt, kdy si vybraná skupina zkusí připravit nějaký filmový cyklus, který by chtěla promítat v kině Scalka, i s doprovodným programem, včetně toho, že si musí připravit rozpočet,“ vysvětluje Kristína. Vybraná skupina připravuje projekt půl roku dopředu. S nenadálými komplikacemi praktického charakteru se obrací na vyučujícího a ředitele kina Radka Pernicu nebo na Patrycji Astrid Twardowskou ze sekretariátu Studentského kina. „Myslím si, že je to úžasná příležitost organizovat vlastní projekt a získat zkušenosti i s propagací i se samotnou organizací,“ pochvaluje si studentka.
Studentský tým má šest členů, kteří jsou z různých ročníků, a každý řeší jiný úkol. Kristýna má na starosti sociální sítě a propagaci letošního cyklu. „My jsme se rozdělili na dvě skupiny, jedna se věnuje grafice a sociálním sítím a druhá řeší hlavně doprovodný program. Teď jsme byli aktivnější my, kteří se staráme o grafiku, focení, posty na instagram a facebook, abychom to celé začali propagovat. Druhá skupina bude organizovat celý doprovodný program. Ten je postavený na různých setech dýdžejů a na řadě studentských výstav. Je to zaměřené na to, aby se mladí lidé z Brna, kteří něco tvoří, mohli prezentovat ve Scalce,“ doplňuje Kristína.
Zůstat po zhlédnutí filmu v komunitě divaček a diváků může být příjemným bonusem letošního cyklu Identity, který je na programu každý úterní večer ve 20:00 od 25. února do 29. dubna v Univerzitním kině Scala. Podrobný program je k dispozici zde.