Vedoucí Českého antarktického výzkumného programu, který sídlí na Geografickém ústavu Přírodovědecké fakulty MU, Daniel Nývlt obdržel 15. října v Praze státní vyznamenání Chilské republiky, a to za spolupráci mezi Českem a Chile při výzkumu Antarktidy.
Řád Bernarda O'Higginse je státní vyznamenání Chilské republiky, které bývá udíleno výhradně cizím státním příslušníkům. Řád byl založen v roce 1956 a pojmenován je po zakladateli chilského státu, Bernardu O'Higginsovi. Významem řád odpovídá našim Řádům za zásluhy, jež udílí prezident republiky. Chilské státní vyznamenání má šest stupňů a Danielu Nývltu byl udělen stupeň třetí – Velitel.
„Ocenění je věnováno mně osobně, ale řád vnímám jako ocenění za práci, kterou na MU dlouhodobě dělám jako vedoucí Českého antarktického výzkumného programu, a tak patří všem, kteří v Antarktidě pracují,“ uvedl Nývlt. „A protože takové ocenění člověk nedostává každý den, byl to pro mne velmi zajímavý a příjemný zážitek.“
Českého vědce navrhl na udělení řádu bývalý velvyslanec Chile v České republice Hernán Pablo Arturo Bascuñán Jiménez. Vyznamenání se předávala v Chile v prosinci loňského roku, ale protože Daniel Nývlt nemohl být na ceremonii přítomen, obdržel jej až nyní z rukou náměstkyně ministra zahraničních věcí Chilské republiky Glorie de la Fuente.
Předání řádu se odehrálo v rámci jednání zástupců ministerstev zahraničí obou zemí u příležitosti stého výročí navázání diplomatických styků. A právě diplomacie je velmi důležitá i pro práci českých výzkumníků v Antarktidě. „Jsme země, která je od Antarktidy velmi vzdálená, a tak si u Chilanů platíme zapůjčení lodí a letadel pro naše cesty do Antarktidy a zpět. Antarktida je pro ně významné téma i proto, že území, kde se nachází Česká vědecká stanice Johanna Gregora Mendela, považují za své a mají k němu hluboký citový vztah. Nesmírně nám pomohli například v roce 2020, při návratu expedice, na kterou se tým vypravil ještě před covidem, kdy při návratu nefungovaly lety mezi Českem a Jižní Amerikou,” přiblížil Nývlt nezbytnost dobrých diplomatických vztahů také pro vědeckou práci.
Zástupci ministerstev zahraničí obou zemí při slavnostním předání Řádu Bernarda O’Higginse Danielu Nývltovi zmínili, že si nesmírně váží skvělé spolupráce Česka a Chile v oblasti výzkumu i dlouhodobé mezinárodní spolupráce v Antarktidě. „Smlouva o Antarktidě, podepsaná 1. 12. 1959, totiž ukládá smluvním státům chránit přírodní bohatství Antarktidy. My se o to dlouhodobě snažíme, ale zároveň tam zkoumat chceme a nějaký dopad na prostředí to má vždy. Z těchto důvodů je silný vliv na to, aby se v rámci mezinárodní spolupráce dobře koordinovaly všechny činnosti, aby se neduplikovalo, co nemá smysl, aby se používala stejná metodika, která bude srovnatelná,” doplnil český vědec, proč je jsou dobré vztahy obou zemí důležité při zkoumání nejjižnějšího kontinentu.
Více si přečtěte v rozhovoru na webu přírodovědecké fakulty.