Kanárci zaujmou svou pestrostí, morčata mazlivostí a kohout hlasitým kokrháním. Papoušci, exotické ptactvo, poštovní holubi, žáby, králíci, švábi – až třicet druhů zvířat je k vidění v rámci dvaadvacátého ročníku výstavy, kterou si každoročně nenechají ujít tisíce návštěvníků, nejčastěji rodin s dětmi. „Naší hlavní činností je péče o sbírky rostlin a vzdělávání. Rostliny ale nejsou moc atraktivní, proto se snažíme kulturními a chovatelskými výstavami oslovit širokou veřejnost,“ přibližuje záměr akce organizátorka Hana Ondrušková.
Mezi novinky letošního ročníku patří divoce zbarvení zakrslí domácí králíci a větší zastoupení chameleonů a pagekonů. Nově jsou na výstavě k vidění i činčily, které však spíše pospávají, aktivní bývají večer a v noci. Nechybí slepice, které jsou podle Ondruškové skutečným tahounem výstavy. „Z legrace jsem loni zkusila vystavit dvě hedvábničky, mělo to ohromný úspěch. Děti klečely u klece a nechtěly odejít,“ popisuje experiment, který vyšel, Ondrušková. Letos přibyly dva druhy slepic – wyandotka zdrobnělá a hempšírka zlatá.
Oproti minulým ročníkům chybí mluvící papoušek. Exotiku však zastupují strašilky, pakobylky a třeba pagekoni. Za pozornost stojí i malajsijská lupenitka obrovská, která může návštěvníky velmi zmást. Je v teráriu vůbec někdo? Lupenitky dostaly svůj název kvůli napodobováni listů až do takových detailů, jako jsou okousané okraje, díry v listech nebo různé skvrny. Mohlo by se na první pohled zdát, že se za sklem ukrývá jen nějaká rostlina.
Na odbyt jdou nejvíce kanárci, andulky a morčata, u nichž míří i nejvíce dotazů na chovatele: „Ptají se nás na délku dožití, páření i životní podmínky,“ říká Vendula Jelínková, zastupující rodinnou chovatelskou stanici Parakas. Na výstavě platí zákaz hlazení a na mnoha klecích visí výstražné cedulky „může kousnout“ nebo „nestrkat prsty do klece“. Ovšem ti, kteří si chtějí pochovat morčata, nemusí zoufat: „Ráda je dětem podám. Jen nechci, aby na ně sahaly samy, je to pro morčata stresující,“ dodává Jelínková.
Zájem je i o larvy bource morušového, z jejichž výměšků se vyrábí hedvábí. Hned první den si jeden chovatel motýlů odvezl do Bratislavy dvě larvy. Jak se návštěvníci dozví, jejich zámotek může dosahovat délky až 1,5 kilometru. Dalším neobvyklým živočichem jsou morčata baldwin vyšlechtěná v amerických laboratořích, která se rodí osrstěná, ale okolo třetího dne začne jejich srst opadávat.
Morčata skutečně ve velkém poutají dětskou pozornost, stejně tak i tu Sebastiánovu, který na výstavu zavítal společně s maminkou. Ta se o akci dozvěděla na facebooku a nemůže si prostředí botanické zahrady vynachválit: „Jsem nadšená ze skleníků, je to taková relaxační zóna. Ráda zahradu navštívím i v letních měsících.“
Připraven je i doprovodný program. Nejenže návštěvníci mohou po celou dobu obdivovat výstavu „Vodní rostliny“ se třemi stovkami obrázků žáků ze ZUŠ Jaroslava Kvapila v Brně, o víkendech – i v ten nadcházející 16. a 17. listopadu – čeká na návštěvníky i Plazí show, kdy chovatelky plazů ukáží chameleony, pagekony a agamy.
První ročníky zvířecí výstavy se zaměřovaly výhradně na postavové a zpěvné kanáry, postupně se druhová rozmanitost začala rozrůstat. „Paradoxem je, že teď kanárků máme nejméně,“ dodává Ondrušková, která na organizaci spolupracuje s vedoucí botanické zahrady Magdalenou Chytrou.
Svá zvířata na místě vystavuje Ústav experimentální biologie za asistence Pavla Hyršla z oddělení fyziologie a imunologie živočichů, dále chovatelské stanice Parakas, Little Joy, Chovatelská stanice z Borského údolí a soukromí chovatelé kanárků, agapornisů a dalších zvířat.
Výstavu lze navštívit kdykoliv od 9 do 16 hodin až do neděle 17. listopadu. Plné vstupné stojí 160 korun, snížené polovinu. Děti do šesti let a studující přírodovědecké fakulty mají vstup zdarma. Pro rodiny s dvěma a více dětmi platí zvýhodněné rodinné vstupné.
Autorka článku je studentkou FSS a členkou studentské redakce Magazínu M.