Mezinárodní den žen a dívek ve vědě je připomínkou důležitosti úsilí podporovat a inspirovat dívky a ženy k tomu, aby se věnovaly vědeckým kariérám, a vytvářet inkluzivní prostředí, ve kterém mohou vyniknout. Vzhledem ke zvláštnostem výzkumného a vzdělávacího sektoru je potřeba podnikat konkrétní opatření k překonání bariér, které ženám brání harmonizovat kariérní a osobní život. Několik konkrétních příkladů takových bariér si můžete přečíst v rozhovorech s dvěma mladými vědkyněmi z Masarykovy univerzity, oceněnými před několika dny cenou Forbes 30 pod 30 – Barborou Jankovičovou z přírodovědecké fakulty a Lucií Ráčkovou absolventkou téže fakulty, nyní působící na lékařské fakultě a v Honeywell.
Pokud by vás zajímalo, jak v rámci Evropského výzkumného prostoru přistupuje k těmto bariérám prostřednictvím Strategie rovnosti pohlaví 2020–2025 Evropská komise, bude pro vás inspirativní i rámcový program pro výzkum a inovace: Horizon Europe (2021–2027).
A pokud byste chtěli tento den oslavit návštěvou krásné a udržitelné výstavy, máte skvělou příležitost. Na Masarykovu univerzitu zavítala výstava Women of Mathematics from around the World, kterou můžete vidět v průběhu února v Univerzitním kampusu Bohunice v koridoru B/C. A to díky prestižnímu programu HORIZON-MSCA-2022-DN-01-01, který má v rámci projektu CaLiForNIA za cíl vyškolit novou generaci výzkumnic a výzkumníků, jenž budou posouvat hranice teoretické a aplikované matematiky. Výstava coby doprovodný program zahajovací konference projektu podtrhuje závazek podporovat rozmanitost a inkluzi v matematice hned v několika ohledech.
Matematika jako radost z myšlení
Výstava Women of Mathematics from around the World odstartovala své mezinárodní putování 20. července 2016 v Berlíně. Prezentuje práci a život matematiček z celého světa, ukazuje nadšení pro vědu. Jak zmínila kurátorka Sylvie Paycha, výstava nabízí unikátní kombinaci portrétů a rozhovorů s matematičkami a nabízí vhled do jejich profesního i osobního života. Vstup do oboru matematiky může být náročný, a ženy zde často čelí specifickým překážkám. Posláním výstavy je proto představit ženy v matematice jako vzory, které stojí za to následovat, věřit ve své schopnosti a věnovat se kariéře v oboru matematiky. Výstava nabízí pohled do světa žen matematiček prostřednictvím fotografií (Noel Tovia Matoff) a výtažků z rozhovorů autorek Sylvie Paycha a Sary Azzali se 34 matematičkami z celého světa.
Webová stránka výstavy pak poskytuje platformu pro komunikaci a vzájemnou pomoc. Jak uvádí kurátorka Sylvie Paycha: „Realizace tohoto výstavního projektu se ukázala být mnohem těžší, než jsme čekaly, protože projekt zaměřený na ženské otázky nenachází velkou podporu v matematickém světě, kde stále dominují muži. Nejvíce jsme se naučily z překonávání překážek, které nám stály v cestě k realizaci,“ sdílí své myšlenky Paycha, profesorka matematiky na Univerzitě v Potsdamu.
Ženy v matematice perspektivou fotografky
Portréty vytvořila Noel Tovia Matoff, fotografka, jejímž cílem je zachycovat podstatu práce a osobnosti každé matematičky. Popisuje svůj přístup jako žurnalistický, zaměřený na zobrazení žen v autentickém pracovním prostředí: „Matematičky na snímcích jsou od okamžiku, kdy vezmou křídu do ruky a dotknou se tabule, nadšené. Jsou v dobré náladě a užívají si svou práci. Doufám, že to mladé ženy inspiruje a uvědomí si, že matematika může být náročná a zároveň zábavná, a že na své cestě a ani ve svých problémech nejsou samy,“ dělí se o své dojmy Matoff.
Zdůrazňuje, že se její fotografie vyhýbají aranžování a pózování, místo toho zobrazují ženy v matematice takové, jaké skutečně jsou – zapálené, zamyšlené a šťastné. Matoff také vysvětluje, že k dosažení organického dojmu portrétů spoléhá na přirozené světlo. „Bylo to někdy náročné, zvláště při fotografování v temných prostorách univerzit. V některých případech jsme musely jít ven i při mrazivých teplotách, abychom získaly to správné světlo.“ Dalším z vizuálních prvků výstavy je použití klasické školní tabule jako jednotícího motivu v pozadí. Tabule reprezentuje proces objevování, okamžik, kdy vzniká a rozvíjí se nápad, je symbolem kreativity a řešení problémů v matematice. Popsaná tabule je také na úvodním posteru výstavy i na titulní straně katalogu, který obsahuje celé rozhovory s dvaceti matematičkami a řadu dalších fotografií. Katalog výstavy bude dostupný v Ústřední knihovně přírodovědecké fakulty a v Knihovně univerzitního kampusu v Bohunicích.
Výstava jako globální iniciativa
Od svého vzniku byla výstava představena ve více než 60 místech po celém světě, oslovuje různá publika a inspiruje nespočet lidí. Jednou z jejích silných stránek je dostupnost – autorky univerzitám a dalším institucím poskytují zdrojová data posterů bezúplatně. Pak je snadné výstavu tisknout a vystavit s ohledem na vlastní možnosti, což ji činí inkluzivní a udržitelnou.
Mezinárodní den žen a dívek ve vědě je nejen příležitostí k oslavě toho, co se již podařilo, ale i výzvou k hledání možných řešení aktuálních problémů, kterým ženy ve vědě čelí. Projekty, jako je výstava Women of Mathematics from around the World, hrají v tomto úsilí klíčovou roli. Tím, že slavíme tento den, pokračujeme v podpoře iniciativ, které zesilují hlas žen ve vědě, bouráme bariéry a otevíráme budoucnost, kde úspěch určují talent, nadšení a víra ve vlastní schopnosti.
Women of Mathematics from around the World
únor 2025
Univerzitní kampus Bohunice, koridor B/C