Jaká opatření už Masarykova univerzita během roku 2024 realizovala? Policii České republiky předala krizové kontakty i dotvořené aktualizované zása-hové karty ke všem objektům MU, stejně tak došlo k nastavení komunikace mezi policií a univerzitou při konání různých akcí. Zároveň MU dotváří bezpečnostní strukturu uvnitř univerzity – vedle varovných SMS a průběžného školení studentů i zaměstnanců eliminuje rizika dalšími preventivními kroky, například utvářením systému zevnitř uzamykatelných učeben, jejich vnitřním označováním či zahájením přípravných prací na dobudování vhodného vnějšího označení vybraných objektů nebo vybudováním vnitřního či evakuačního rozhlasu jako prostředku hromadné objektové krizové komunikace.
Jak je to s možností zajistit v případě nebezpečí dveře zevnitř?
Byly dotvořeny základní bezpečnostní analýzy všech objektů MU, tedy fakult, kolejí i dalších budov univerzity. Podle požadavků jednotlivých pracovišť jsme v analýze zohlednili budoucí posílení bezpečnosti v konkrétních učebnách i místnostech, vše v závislosti na výsledku provedeného bezpečnostního posouzení, analýzy a nároků na požadavky při zajištění bezpečnosti, a to vše samozřejmě s přihlédnutím ke specifikům a provozním potřebám daných objektů. V této činnosti budeme nadále pokračovat. Zajišťování místností zevnitř patří, pokud jde o ochranu měkkých cílů, k jedněm ze základních stavebních kamenů. Týká se to zejména vybraných učeben, zasedacích místností pro schůze či konference nebo jiných prostor, kde se konají třeba slavnostní ceremoniály. Toto opatření se podařilo realizovat už na dvou fakultách, kde jsou s možností zajištění dveří samozřejmě obeznámeni místní pedagogové i studenti. Další objekty dořešíme během příštího roku. Stejně tak se zabýváme tím, jak zajistit prostory, které jsou prosklené nebo otevřené.
Jak se osvědčil systém varovných SMS?
Varovné SMS zprávy jsme si měli možnost vyzkoušet v rámci krizové situace spojené s povodněmi i při požárních cvičeních na fakultách. Sice se potýkáme s jistou prodlevou v situaci rozeslání velkého množství SMS v jednom okamžiku, ale nic lepšího není. Avšak aktivně podnikáme kroky k tomu, abychom tuto prodlevu do budoucna snížili. Ovšem nejsme v tom sami, stejnou zkušenost mají i další vysoké školy, které používají třeba i jiný systém hromadného varování, jak jsem si ověřil na nedávném setkání bezpečnostních manažerů na ministerstvu vnitra. Systém varovných SMS určitě smysl má, ale jak to v bezpečnosti platí, nelze spoléhat pouze na jeden zdroj varování před nebezpečím či ohrožením. A proto hodláme využívat i nejrychlejšího a nejstabilnějšího komunikačního prostředku v případě ohrožení, kterým je vnitřní rozhlas, což je ostatně i výsledek bezpečnostních analýz.
Pokud jde o vnitřní rozhlas – kde už funguje a v jaké fázi se nacházíme?
Plně funkční rozhlas najdete ve všech kolejních budovách Masarykovy univerzity. Pokud jde o kampus, tam už vše běží. O instalaci či fungování rozhlasu s lidmi na fakultách mluvíme – i v rámci školení, aby jeho existenci nevnímali jako signál vyššího rizika ohrožení, ale naopak jako prostředek, který vede k posílení bezpečnosti. Počítáme také s možností předvoleb více typů již nahraných hlášení, aby obsluha v daný oka-mžik nemusela ve stresu sama nic živě vyhlašovat, ale jen zvolila vhodnou předvolbu. A kde se nacházíme? Vzhledem k tomu, že jde o masivní finanční investici, jsme ve fázi zajišťování finančních prostředků a příští rok bychom se chtěli dostat k dokončení projektů na vybudování systému vnitřního rozhlasu tam, kde není, nebo projektů na propojení a sjednocení, tedy posílení systému vnitřního rozhlasu tam, kde už je
Začal jste také nabízet školení v oblasti bezpečnosti přímo na fakultách. Kam už jste zavítal?
Zatím se mi podařilo proškolit asi třetinu fakult. Snažím se dělat školení na míru podle toho, na které fakultě se nacházím, a nabízím reálná řešení podle aktuální situace a s ohledem na opatření, která na fakultě existují nebo se připravují. Zároveň mohu reagovat na zcela konkrétní dotazy účastníků. Aktivní školení zaměstnanců i studentů vnímám jako dotváření bezpečnostní architektury, neboť hrozby a rizika jsou tady neustále a toto téma by nemělo zapadnout. Navíc lidský faktor při aktivním útoku hraje vždy nejdůležitější roli – jak kdo zareaguje, jak se rozhodne a podobně, zda má všechny informace, ví, co má dělat, nebo alespoň ví, co dělat nemá. Neomezuji se pouze na fakulty, ale nabízím tuto službu i na kolejích a všem hospodářským střediskům. Zároveň se snažím propojovat záležitosti bezpečnosti i komunikace do jedné roviny, protože občas narážím na situaci, kdy si zaměstnanci univerzity nevědí rady, jak řešit drobné incidenty či nestandardní chování některých studentů, protože ani v této věci vlastně nejsou proškoleni a jsou to pro ně nové situace. Není žádným tajemstvím, že u mladé generace klesá psychická odolnost, což není důvod k panice, jen je zkrátka potřeba se na tuto novou situaci připravit. Proto také propojuji naše vnitřní zdroje, které nabízí potřebné informace nebo školení, ať už jde o poradenské centrum nebo středisko Teiresiás, a dotyčná hospodářská střediska s tím, aby těchto služeb využily. Ano, jistě existuje ta nejhorší alternativa, že se objeví aktivní útočník, ale mnohonásobně pravděpodobnější je, že se budeme potkávat s někým, kdo je pro nás komunikačně složitý. A proto i tato řešení nebo nabízení variant, jak předejít komunikačnímu konfliktu, tvoří součást těchto školení, protože i psychická pohoda našich zaměstnanců a studentů je součást bezpečnosti, kterou MU poskytuje. Univerzita a studenti musí kooperovat a jeden bez druhého už z povahy věci nemohou existovat. Bezproblémové nastavení komunikace také z tohoto důvodu považuji za další dotváření bezpečnostní struktury. Všechny informace, které se v rámci školení zaměstnanci a studenti dozvědí, jsou plně využitelné i v krizových situacích běžného života.
Na některých školách v rámci prevence přistoupili i k simulovanému útoku střelce. Považoval byste takové cvičení na půdě MU za vhodné?
Vím, že některé univerzity už si metodicko-taktické cvičení AMOK vyzkoušely. Přijde mi to jako vhodná záležitost, avšak nejde ji uskutečnit v běžném provozu, bez předchozího rozmyslu a diskuse, je to velmi citlivá záležitost. Musí se vytipovat vhodný objekt a také oslovit studenty a pedagogy, kteří by se akce zcela vědomě a cíleně účastnili. Není účelem někoho vystrašit a způsobit mu trauma. Nicméně v tuto chvíli není otázka simulovaného útoku na MU aktuální. Bez spolupráce policie by taková akce postrádala význam, a pokud vím, policie, stejně jako hasiči a další složky IZS, vždy plánuje AMOK na rok dopředu. My máme navíc příští rok naplněný dotvářením bezpečnostní infrastruktury – mám na mysli zmiňované uzamykání místností zevnitř, značení těchto místností či práce na dobudování rozhlasu ve všech budovách univerzity. V oblasti bezpečnosti je třeba jít krok po kroku a testovat připravenost až v určitém stadiu aplikace vnitřních bezpečnostních opatření. Rok 2025 pro toto ověření nevnímám ještě jako vhodný. A pokud se ptáte, zda bude rok 2026 tím správným rokem na prověření bezpečnostních opatření? Možná.
Jak komunikujete s policií a jak s fakultami v případě pořádání veřejných akcí?
Komunikační linku s policií máme nastavenou z mého pohledu velmi dobře. Policii poskytuji informace o akcích, které považuji za potenciálně rizikové. Záleží pak na policii, jak situaci vyhodnotí. Sám se potom takových akcí přímo účastním, takže místo kancelářské strategické práce působím i na místě, abych mohl být v případě eliminace bezpečnostních rizik nápomocen. Moje práce je předvídat rizika a nebezpečí a ohrožení dobrého jména Masarykovy univerzity. Věci spojené s institucionální bezpečností mi nejsou, a z povahy mé pozice ani nemohou, být lhostejné. Pokud jde o spolupráci s fakultami, nadneseně při jednáních s nimi vždy říkám, že fakultám nevelím, ale umím se s nimi profesionálně bavit o tom, co bychom udělat mohli, co bychom udělat měli a co bychom dělat neměli. Bezpečnost je zkrátka nové téma, které má mnoho podob a specifik.
Kamerový systém: ano nebo ne?
Kamerový systém na fakultách MU se postupně dobudovává, avšak v bezpečnostní analýze nepatří mezi priority. Kamery plní funkci preventivní, ale pokud dojde k aktivnímu útoku, samy o sobě mu nezabrání a ani nesníží jeho následky.