Rok 2024 byl rokem stabilním na poli mezinárodních žebříčků univerzit ve smyslu ustálení metodologie po významných loňských změnách. V meziročním srovnání je ale jasně zřetelná zvyšující se konkurence na poli těchto hodnocení. Rostou počty hodnocených institucí a kontinuálně se zvyšuje také jejich kvalita. Masarykova univerzita v rostoucí konkurenci obstála i v roce 2024 výborně.
Z žebříčků tradičních si MUNI vede nejlépe v QS World University Rankings, kde v roce 2024 dosáhla 408. světové pozice. Do žebříčku se probojovalo 1 503 univerzit ze 106 zemí světa. MUNI se nejen podařilo udržet v blízkosti čtyřstovky, ale současně v indikátoru Sustainability (skóre 79,1) je hodnocena nejlépe z českých vysokých škol, v celosvětovém srovnání pak v tomto ukazateli zaujímá 161. příčku. V TOP 300 se pak v celosvětovém srovnání umístila v indikátorech International Students na pozici 223. a Employer Reputation na pozici 298.
„Přelomovým rokem byl rok 2023, kdy jsme dosáhli obrovského úspěchu získáním 400. pozice v prestižním žebříčku QS. Jsem rád, 408. pozice získaná v následném roce 2024 naše kvality potvrzuje. Je zjevné, že to nebyla náhoda či krátkodobá odchylka od významně horších příček z minulosti. V rostoucí konkurenci se nám podařilo udržet v blízkosti světové čtyřstovky a současně výrazně zlepšit pozici v oblasti kvality absolventů, udržitelného rozvoje a reputace mezi zaměstnavateli. To je, věřím, zajímavá zpráva i pro naše uchazeče o studium,“ komentoval rektor Martin Bareš.
Čtěte více: V žebříčku QS World University Rankings se MUNI umístila na 408. pozici
V evropském srovnání v rámci druhého ročníku regionálního žebříčku QS Europe Rankings náleží MUNI 143. příčka z celkem 684 umístěných institucí. Žebříček srovnává univerzity ze 42 členských zemí Rady Evropy, a to na bázi podobných ukazatelů jako hlavní žebříček QS WUR. Klade však větší důraz na oblast internacionalizace, kde sleduje například diverzitu zahraničních studentů či studentské mobility. I v tomto žebříčku MUNI exceluje v indikátoru Sustainability, v českém srovnání též drží první příčku v indikátoru Papers per Faculty, hodnotícím publikační výkon instituce.
Čtěte více: MUNI patří 143. příčka z 685 evropských univerzit
MUNI může být hrdá rovněž na obhájení pozice v pětistovce nejlepších univerzit v Šanghajském žebříčku ARWU (Academic Ranking of World Universities), který je zaměřen čistě na hodnocení vědy a excelence. Společně s Univerzitou Karlovou je Masarykova univerzita jediným zástupcem v TOP 500 v České republice. Prestižní hodnocení je založeno na šesti ukazatelích. Sleduje kvalitu publikační činnosti instituce, získaná prestižní ocenění i počet vysoce citovaných vědců instituce. Žebříček hodnotil v uplynulém roce přes 2 500 institucí, které splnily kritéria pro zařazení, umístění pak zveřejnil pro 1 000 institucí z 63 zemí světa.
MUNI se v ARWU poprvé objevila v roce 2017 v ranku 601.–700. Pomyslný skok o zhruba 200 příček dokázala v roce 2022. Za umístěním MUNI stojí výkon ve čtyřech indikátorech, které hodnotí počet publikací v časopisech Nature a Science, počet publikací indexovaných na Web of Science, zástupce na seznamu vysoce citovaných výzkumníků a vědecký výkon v přepočtu na akademického pracovníka.
Největší výzvou je pro MUNI žebříček THE World University Rankings. Jeho metodika zahrnuje po výrazné úpravě v roce 2023 již 18 indikátorů z pěti tematických oblastí. Přesto je hodnocení i nadále z více než třetiny závislé na výsledcích průzkumu reputace. Žebříček porovnával rekordních 2 092 institucí ze 115 zemí světa a Masarykova univerzita se v něm umístila na příčce 601.–800. Nejlépe se jí dařilo v oblastech hodnotících internacionalizaci a spolupráci s průmyslem.
Čtěte více: MUNI v rostoucí konkurenci obhájila umístění v žebříčku THE
Masarykova univerzita se aktivně zapojuje také ve třech světových žebříčcích zaměřených na oblast udržitelného rozvoje. Jsou jimi UI GreenMetric, dále QS Sustainability Rankings z portfolia Quacquarelli Symonds a THE Impact od Times Higher Education. Žebříčky sledující stejné téma mají však zcela rozdílné metodologie. Společným specifikem je velké množství vstupních dat, které pro hodnocení a sestavení těchto žebříčků dodávají přímo hodnocené univerzity. A nejde jen o kvantitativní ukazatele z výročních zpráv a informačních systémů. Pro hodnocení se zasílají i odkazy na veřejně dostupné dokumenty, vnitřní normy, příklady dobré praxe, fotodokumentace a další podklady.
Nejkomplexnějším hodnocením svého druhu je žebříček QS Sustainability Rankings se svými 52 indikátory. Ty jsou agregovány do tří oblastí udržitelného rozvoje, kterými jsou vliv instituce na životní prostředí (Environmental Impact), společenský dopad (Social Impact) a udržitelná správa instituce (Governance). MUNI v tomto nejkomplexnějším hodnocení opět získala 1. místo mezi českými vysokými školami, těch se v letošním roce zúčastnilo dvanáct. Světově MUNI obsadila 215. příčku z 1 744 institucí sídlících ve 107 zemích.
Ukazatele vědeckého výkonu jsou vztaženy ke konkrétním Cílům udržitelného rozvoje OSN a zahrnují též citovanost v závazných dokumentech vydávaných zákonodárci, vládními institucemi, neziskovými organizacemi a think-tanky. Vedle síly vědeckého výkonu dopomohlo MUNI k výsledku i její hodnotové zakotvení deklarované přímo ve Strategickém záměru na léta 2021–2028, podpora studentských spolků, široká nabídka osvětových a vzdělávacích aktivit pro veřejnost včetně celoživotního vzdělávání. Do hodnocení rovněž vstupují výsledky průzkumu reputace u akademických pracovníků přímo z Masarykovy univerzity, kteří se vyjadřují například k dodržování etických zásad ve vědě, vzdělávání i společenské roli.
Nejlepšího umístění ve světovém srovnání v oblasti udržitelného rozvoje dosáhla MUNI v roce 2024 v žebříčku UI GreenMetric, kde se také angažuje nejdéle. Z 1 477 hodnocených institucí se umístila na 124. příčce, a tedy v TOP 9 % nejlépe hodnocených. Žebříček sleduje například způsob nakládání s odpady, vodou a energiemi, prostředí a infrastrukturu univerzitního kampusu či dopravní chování studentů a zaměstnanců. Zároveň je podstatné, nakolik jsou témata udržitelného rozvoje předmětem vzdělávání i výzkumu. Z České republiky se do tohoto hodnocení zapojuje celkem 7 vysokých škol.
Čtěte více: MUNI opět získala 1. příčku v ČR ve světovém žebříčku udržitelnosti
Třetím z mezinárodních srovnávacích žebříčků k tématu trvale udržitelného rozvoje je THE Impact Rankings. V něm je vazba na sedmnáct Cílů udržitelného rozvoje OSN (SDGs) nejpřímější. Instituce se k jednotlivým cílům v hodnocení přihlašují, použité indikátory přímo sledují přínos univerzity k naplňování každého jednoho cíle (dále SDG).
V THE Impact se MUNI zapojuje od roku 2021, konkrétně v hodnocení SDG3 (Zdraví a kvalitní život), SDG4 (Kvalitní vzdělávání), SDG16 (Mír, spravedlnost a silné instituce) a SDG17 (Partnerství ke splnění cílů). Pro hodnocení roku 2024 rozšířila toto spektrum o sedm nových cílů a v roce nadcházejícím se již zapojí v celé sadě sedmnácti SDGs. Celkově se v aktuálním hodnocení umisťuje MUNI na pozici 401.–600., z celkového počtu 1 963 hodnocených institucí pocházejících ze 121 zemí světa. Nadprůměrného hodnocení dosahuje MUNI napříč všemi zvolenými cíli v oblasti hodnocení vědeckého výkonu. K ukazatelům v této oblasti patří například počet publikací, FWCI, CiteScore, Paper Views a další. Více než čtvrtina hodnocení v každém SDG stojí právě na těchto bibliometrických ukazatelích. Zdrojem dat pro výpočet indikátorů je databáze Scopus.
Nejlepšího umístění dosáhla MUNI v cíli 16 (Mír, spravedlnost a silné instituce), a to 95. pozice světově a 2. pozice v národním srovnání v těsném závěsu za Univerzitou Karlovou. Dále pak excelovala v nově vykazovaných cílech 11 (Udržitelná města a obce) a 12 (Odpovědná výroba a spotřeba), shodně na pozici 101.–200., v rámci ČR pak dokonce na 1. místě (přední příčka je v případě SDG 11 sdílena s UPOL). V cílech, kde se MUNI zapojila nově, uplatnila například řadu kulturních a uměleckých eventů, které pořádá, přístup k ochraně a zpřístupnění historických budov široké veřejnosti, nabídky knihoven, botanických zahrad i Mendelova muzea. Hodnocena je také udržitelná výstavba a mobilita, propracovaný systém odpadového hospodářství včetně ekologické likvidace odpadů, nabídka finančně dostupného bydlení pro studující anebo součinnost s místní samosprávou na plánování rozvoje města.
Detailní přehled umístění MUNI v mezinárodních žebříčcích včetně historického vývoje těchto umístění ve vizuálním reportu Power BI zde.