Konec stereotypů o Brně i Praze. To má zajistit nová spolupráce Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity. Nejstarší česká univerzita bude v jihomoravské metropoli vyučovat Pražská studia, zatímco vyučující z Brna povedou v Praze Moravská studia.
Cílem tohoto kroku je utnout dlouhodobou rivalitu mezi městy a ukončit nevhodné vtipkování o obou metropolích. „V dnešní společnosti nemá nenávist místo. Odvěká rivalita až řevnivost dvou největších tuzemských měst nepřináší naší republice nic dobrého. Proto se chceme ve spolupráci s Univerzitou Karlovou zaměřit na odstranění stereotypů a navrátit lásku do českých luhů a hájů,“ říká vedoucí Masarykovy univerzity pro koordinaci spoluprací Barnabáš Vidlák.
Výuka začne už letos na podzim
Brňané se mohou do Pražských studií na příští akademický rok 2025/2026 přihlásit od 1. dubna. Přijímací zkouška se bude skládat z klasických Testů studijních předpokladů (TSP) i nového Testu stereotypů a předpojatosti (TSaP). Uchazečky a uchazeči v testu zjistí závažnost své předpojatosti vůči Pražanům. „Přijati budou prioritně ti, kteří mají antipatii vůči Praze zapuštěnou v DNA,“ potvrzuje manažerka pro přijímací řízení Radmila Štatlová.
Přijatí studující Pražských studií se naučí chápat pražské zvyky, čekají je lekce mluvy zaměřené na protahování samohlásek a nadávání na cyklisty. Ve speciálním trenažéru si také vyzkouší jízdu metrem a ochutnají ty nejlepší speciality z pražské kavárny.
Na podzim se zároveň začne vyučovat také v Praze. Přijímací řízení do programu Moravská studia zůstane v režii Univerzity Karlovy, výuku obstarají pedagogové z Brna. Pražané si v kurzu brněnského hantecu rozšíří slovník o „šalinu” i „chálku” a zjistí, co znamená „dát si sraz na Čáře”. Pro odvážnější budou vypsány lekce degustace moravských vín i celosemestrální seminář o rozdílech mezi senem a slámou.
Pražská mise za osvětu
V Praze Masarykova univerzita plánuje opravdu masivní kampaň, neboť předsudky o Brňanech jsou zakořeněny hluboko v tamní kultuře. „Když měl pečlivě vybraný vzorek ze všech demografických vrstev i sociálních skupin Pražanů nakreslit, jak si představuje, že vypadá typický Brňan, nedopadlo to úplně dobře. Neuvěřitelných 65 % výtvorů vyobrazovalo postaršího muže v roztrženém bílém tílku, jak řídí traktor se sklenicí vína v ruce. Je to výrazně horší, než jsme si mysleli,“ sděluje se slzou stékající po tváři brnolog Janek Cajzlík.
Také proto bude otevření Moravských studií spojeno s řadou doprovodných osvětových akcí pro širokou veřejnost. Masarykova univerzita do Prahy dočasně přemístí například sochu Jošta, brněnského draka, orloj a také nadhled a smysl pro humor, který v hlavním městě značně schází. „Humor z Prahy odvezl markrabě Čeněk v 15. století na Moravu, do Prahy už se poté humor nikdy nenavrátil,“ potvrzuje fakt historička z filozofické fakulty Petra Sečtělá. Doufá, že právě humor pomůže Praze stát se lepším místem k životu.
Přesun památek nastínil podrobněji prorektor pro relokace Bořivoj Zásilka: „První dodávky a nákladní helikoptéry vyrazí už v květnu, zbytek Masarykova univerzita dopraví tradiční brněnskou dopravou – šalinou a koňskými spřeženími. O uhlíkovou stopu ale nemusíme mít obavy, vše bude pohánět vzájemná rivalita mezi Brnem a Prahou. A ta je ryzí.“
Monumentální brněnský orloj bude postaven před ten staroměstský. Každý den v 11 hodin dopoledne (ve 12:00 pražského času) bude vydávat speciální kuličky s fakty o Brně. Impozantní osmimetrová socha Jošta Lucemburského ozdobí Václavské náměstí, pomník sv. Václava bude v mezičase restaurován.
V případě přesunů památek jde o dočasná řešení, s jejichž pomocí hodlá Masarykova univerzita v Praze vymýtit pokud možno v nejhojnější míře všechny mylné předsudky o Brně a Brňanech. Návrat brněnských dominant se plánuje na léto příštího roku, zpět na svých původních místech by dle dopravní situace na dálnici D1 mohly být snad do Vánoc 2026. „Věříme, že jeden semestr postačí, abychom v Praze dostatečně rozeseli osvětu o Brně. První úspěchy studijních programů snad budeme sklízet už v příštím roce,“ doplňuje Bořivoj Zásilka.