Součástí slavnostního předání jsou i přednášky a společná diskuse s laureáty. Stali se jimi bioinformatička Monika Čechová, která se již navrátila na svou domovskou Fakultu informatiky MU, právník Jakub Drápal a vědec v oblasti umělé inteligence Stanislav Fort. Laureát Ceny Czexpats in Science má za sebou prokazatelné úspěchy v oboru exaktních, společenských či humanitních věd, ve svém oboru vyniká, je součástí zahraniční instituce, na níž tráví většinu času, a díky svým vlastnostem i dovednostem dokáže významně přispívat k rozvoji poznání a být leaderem ve svém oboru. Cílem Czexpats in Science je pak propojovat české vědce ve světě s vědeckými institucemi v České republice, inspirovat a zlepšit české vědecké prostředí.
Udílení letošních Cen Czexpats in Science na Masarykově univerzitě iniciovali prorektorka pro výzkum a doktorské studium Šárka Pospíšilová a prorektor pro internacionalizaci a vnější vztahy Petr Suchý loni v listopadu na českém velvyslanectví ve Vídni, kde organizace uspořádala setkání s českými vědci a vědkyněmi s působností v Rakousku. Masarykova univerzita tam zároveň představila rozvíjející potenciál svého výzkumného zázemí v podobě budovaného MUNI BioPharma Hubu.
„Jsme toho názoru, že je potřeba rozvíjet kontakty s experty působícími v zahraničí a představit jim skvělé možnosti, jež se jim nabízejí v případě, že by se rozhodli pokračovat ve své vědecké kariéře na Masarykově univerzitě. Pevně věřím, že k tomu přispěje i středeční vyhlašování uvedených cen,“ uvedl prorektor Petr Suchý.
Bioinformatička Monika Čechová se věnuje výzkumu nejkomplexnějších částí lidského genomu. Zaměřuje se na opakující se sekvence DNA na koncích chromozomů zvaných telomery, které úzce souvisejí například se stárnutím či vznikem rakoviny. Stála u historicky prvního kompletního přečtení lidského pohlavního chromozomu Y, což vzbudilo velký zájem světových médií.
„Z ocenění jsem nadšená. Komunita Czexpats je opravdu skvělá, sdružuje vědce se zahraniční zkušeností. Na jejich Konferenci pod stromeček se těším každý rok – za oceánem je občas smutno. Czexpats pomáhají i s integrací vědců po návratu ze zahraničí, která má taky svá úskalí, takže sdílení zkušeností je v tomto neocenitelné. V první řadě je to ale komunita, která poskytuje obrovské množství nadšení, inspirace a chuti rozvíjet českou vědu. Na přednášce budu mluvit o kompletních lidských genomech a o dědičnosti repetitivní DNA napříč generacemi,“ vyjádřila se k ocenění Monika Čechová, která se na začátku roku 2025 po postdoktorské stáži na University of California v Santa Cruz vrátila do Česka a zakládá vlastní výzkumnou skupinu na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Jejím cílem je, aby měl každý jednou přístup ke své kompletní genetické informaci jako základu personalizované medicíny budoucnosti.
Kriminalista a právník Jakub Drápal kvantitativními metodami zkoumá, jak se v postkomunistické Evropě ukládají tresty a proč se u nás podmíněné odnětí svobody stalo nejčastější formou trestu, ačkoliv původně mělo být spíše výjimkou. Vědec v oblasti umělé inteligence a strojového učení Stanislav Fort zkoumá, jak učinit velké jazykové modely bezpečnějšími, odolnějšími a lépe sladěnými s lidskými hodnotami. Ve výzkumném startupu Anthropic se podílel na vývoji AI modelu Claude a byl spoluautorem článku, který představil metodu Constitutional AI, jež umožňuje lépe sladit hodnoty AI s lidskými normami než běžně používané přístupy, například v ChatGPT.
„Výběr těchto tří laureátů Ceny Czexpats 2025 odráží široký záběr české vědecké diaspory, která se prosazuje na globální úrovni a zároveň aktivně přispívá k rozvoji vědy v České republice. Jejich práce představuje světovou špičku v příslušných oborech. Mají jasnou vizi, jak svým výzkumem posouvat hranice svého oboru, a zároveň se nebojí přenést své poznatky i do veřejného prostoru. Aktivně se zapojují do poradních orgánů vlády, podílejí se na tvorbě reforem a legislativních změn, přispívají popularizačními články, vystupují v médiích a otevírají důležitá témata pro širší veřejnost. Tímto přístupem ukazují, že věda nemá být uzavřena v laboratořích a akademických pracovnách, ale má promlouvat do života společnosti a přispívat k jejímu rozvoji,“ ocenila letošní laureáty Markéta Icha Kubánková, předsedkyně poroty a členka správní rady Czexpats in Science.
O Ceně Czexpats in Science
Cena Czexpats in Science vznikla v roce 2023 ve spolupráci s firmou Diana Biotechnologies s cílem ocenit české vědkyně a vědce působící v zahraničí, kteří si i nadále udržují aktivní vazby na Českou republiku. Jejím posláním je posílit hlas české vědecké diaspory a ukázat, jak lze využít odborné znalosti i mezinárodní zkušenosti jejích členů. Cena Czexpats in Science zviditelňuje české vědkyně a vědce působící v zahraničí, kteří mají jasnou vizi do budoucna a chtějí přispívat k rozvoji českého vědeckého prostředí. Ocenění je spojeno s finanční prémií a mediálním zviditelněním laureátů. Ti navíc obdrží unikátní skleněnou sošku, vytvořenou speciálně pro Cenu Czexpats in Science českými designéry Tomášem Kučerou a Klárou Janypkovou.