Přejít na hlavní obsah

Studenti připomínali nebezpečí rakoviny

AnotaceOnkologiePřibližně 1 350 lékařských i nelékařských pracovníků se koncem dubna sjelo do Brna, aby na dvou konferencích debatovali o rakovině a nejnovějších trendech v jejím léčení. Konaly se totiž 34. Brněnské onkologické dny. Nezůstalo však jen u diskuse odborníků. Studenti lékařské fakulty z organizace IFMSA, Mezinárodní federace studentů medicíny, se informace o nádorových onemocněních pokoušeli dostat co nejblíže k obyčejným lidem. Tři dny mluvili o rakovině s těmi, kdo procházeli atriem Velkého Špalíčku.

Jejich zkušenosti se dají shrnout jednou větou: Většina lidí se o této nemoci i přes její nebezpečnost pořád stydí mluvit a její prevenci spíš podceňuje.

„Těch, co by se na nás obrátili s konkrétním dotazem, je málo. Spíš si od nás vezmou letáčky a řeknou, že si je doma přečtou,“ popisuje svoje zkušenosti Eliška Lašová, jedna ze studentek, která se akce účastnila. Přesto se však najdou i takoví, kteří se o to, jak rakovině předcházet, zajímají. „Přišly tři paní, kterým bylo hodně přes padesát, s tím, že chodí na mamografii a chtěly vědět, jestli nemáme ještě něco lepšího, aby zvýšily šance, že odhalí bulky v prsou včas,“ líčí pozitivní zkušenost Lašová. Ve Velkém Špalíčku zaujala kolemjdoucí ženy hlavně možnost zkusit si na speciální vestě s kamínky samovyšetření prsou. „Právě o rakovině prsou a tlustého střeva jsme se s lidmi bavili nejčastěji,“ říká další dobrovolnice Markéta Ječmenová.
Tři dny studenti mluvili o rakovině s těmi, kdo procházeli atriem Velkého Špalíčku. Foto: Martin Kopáček.
Tři dny studenti mluvili o rakovině s těmi, kdo procházeli atriem Velkého Špalíčku. Foto: Martin Kopáček.

Připomínat, připomínat, připomínat
To je podle obou posluchaček Lékařské fakulty Masarykovy univerzity to, co by se mělo dělat pořád dokola, byť se někdy může zdát, že lidé už všechno potřebné vědí. „Opravdu se to jen zdá. V České republice máme dobré prevenční programy, ale jejich rozšíření mezi lidmi je pořád docela malé,“ podotýká Ječmenová a její kolegyně jí přitakává: „Zrovna teď se to osobně dotýká i mě. Máme rakovinu v rodině a jde vyloženě o případ zanedbané prevence,“ líčí Lašová a dodává, že právě tato zkušenost ji přiměla k tomu, že se na akci pořádanou v souvislosti s Brněnskými onkologickými dny přihlásila: „Ráda bych řekla co nejvíce lidem, jak mají nemoci předcházet.“

Eliška Lašová se něčeho podobného zúčastnila poprvé, Markéta Ječmenová už pomáhala i na podzim, kdy studenti vyměňovali kuřákům cigarety za kondomy. Organizovat podobná setkání podle ní rozhodně má smysl. „Nejlepší forma šíření informací je přes média, jenže na to schází peníze. Proto jsou takové akce výborné,“ sděluje Ječmenová, ale dodává, že nikdo nenahradí apelování praktických lékařů. Ti by svoje pacienty měli neustále na nebezpečí upozorňovat a nabízet jim při sebemenších pochybnostech odborná vyšetření.

Hlavní novinky