Masarykovu univerzitu zastupoval tradičně jako jediný Roman Kopřiva z Ústavu germanistiky FF. České Budějovice mají 3 stipendisty, Olomouc a Ústí nad Labem po dvou, Karlova univerzita jednoho. Tři werfeliánky z ČR absolvovaly distančně doktorský studijní obor Německá literatura na FF MU, jeden jako kmenový pracovník. Stipendisté z ČR si celkově – s jedinou výjimkou (Innsbruck) ¬– vybrali za svou destinaci Vídeňskou univerzitu.
Ročně se přiznává nanejvýš 7 stipendií. Uchazeči musejí pracovat v oboru literárněvědné germanistiky, lingvistika je podporována jen ve výjimečných případech. Stipendisté mohou působit jako hostující badatelé na rakouských pracovištích, v knihovnách, archivech a výzkumných ústavech. Na stipendium navazuje dlouhá fáze dodatečné péče, která sahá od promoce až po habilitaci (včetně habilitačního stipendia) resp. i po ní. Každoročně se alumni scházejí k literárněvědné konferenci. Vedení stipendijního programu převzala prof. Konstanze Fliedlová, která pracuje v tandemu s prof. Michaelem Rohrwasserem, nynějším šéfem vídeňské germanistiky. Stipendium prochází evaluačním řízením jako program excelence.
Do budoucna se počítá i s hlubším propojením stipendia s programem Rakouských knihoven rakouského ministerstva zahraničí (v Česku jich je 7), někteří stipendisté pracují ostatně jako jejich vědečtí poradci (také autor příspěvku). Stipendium je však i platformou pro další aktivity, např. bi(tri)laterální germanistická sympozia v Českých Budějovicích, Brně, Ústí nad Labem, na něž mělo navázat původně plánované sympozium v Praze. Cézuru znamenalo náhlé úmrtí prof. Wendelina Schmidta Denglera.
Jako nezapomenutelný spiritus rector, ordinárius a přednosta vídeňské germanistiky a ředitel Rakouského literárního archivu dovedl ve své osobě sloučit profesi klasického filologa v nejširším smyslu slova s profesí literárního kritika, ba úřadem papeže rakouské literární scény. Do svých přednášek programově zval živé autory a své žáky, ať domácí či cizí a mezi nimi i werfeliány, o něž se příkladně staral, učil spojovat literární vědu s pulzujícím literárním životem. Jeho odkaz připomíná při werfelovských konferencích Čtení Wendelina Schmidta-Denglera, kdy věhlasní rakouští autoři předčítají ze svých děl a stipendisté doprovázejí jejich četbu četbou překladů do svých jazyků (vloni Christoph Ransmayr, letos Friederike Mayröckerová). Starší stipendisté v Česku si jistě ještě vzpomenou na přednášku „WSD“ o Elfriede Jelinekové v Čes. Budějovicích a na FF MU v roce 2004, než bezprostředně nato odjel do Prahy jako porotce pražské Ceny Franze Kafky, odrazového to můstku pro Nobelovu cenu za literaturu.