
Jak se dostaly z univerzity do rukou nacistů, se přesně neví. Policejní razítko uvádí jako datum zabavení 13. srpen 1943. Okupanti je zřejmě ukořistili u někoho doma. „S kolegy na katedře se domníváme, že si knihy vypůjčil někdo z profesorského sboru filozofické fakulty,“ uvádí Dana Stehlíková z ústavu klasických studií.

Sám měl svazky doma ještě řadu let, než se mu podařilo najít způsob, jak vyhledat jejich původního majitele. S tím mu pomohl profesor Frank Möbus z univerzity v Göttingenu, který se věnuje dějinám nacismu. „Möbus hledal nějaké spojení na české akademické prostředí a postupně se tak korespondence dostala až na naši katedru. Elbrecht nakonec knihy poslal na fakultu poštou. My jsme mu zase jako dárek poslali dvě publikace o Brně,“ doplňuje Stehlíková.
I když jsou pro svou zastaralou formu dnes knihy v podstatě nepoužitelné – jsou totiž psané v němčině a tištěné švabachem – mají pro univerzitu svou hodnotu. „Pro nás to má velký symbolický a etický význam. Knihy jsou velice cenné svou historií,“ vysvětluje Stehlíková. Spisy totiž odrážejí běh dějin – téměř vedle sebe obsahují prvorepublikové razítko ústavu klasických studií, razítko německé státní policie a nakonec i současné ústavní razítko.
Až se dokončí akvizice knih, bude možné si je stejně jako v předválečných dobách vypůjčit v knihovně ústavu.