Přejít na hlavní obsah

Noc vědců přilákala na fakulty tisíce návštěvníků

AnotaceNocVedcuDát lidem možnost sáhnout si na vědu, ale taky ukázat, že i vědci jsou lidé z masa a kostí, a ne jen podivíni zavření v laboratořích odtržených od světa. Takové je poslání Noci vědců, projektu, který se každý rok koná na desítkách míst napříč celou Evropou, mezi nimiž nechybí ani Brno. Právě zdejší populárně-naučná akce, která se letos konala 24. září, má v Česku největší ohlas a nabízí také nejpestřejší program.

„Je to akce, která má nenásilnou formou prezentovat vědu, výzkum a  potažmo vývoj. Smyslem je upozornit všechny návštěvníky už od nejútlejšího věku na skutečnost, že věda a výzkum jsou nesmírně atraktivní, poutavá a pro společnost nezbytná povolání a že všichni mohou být jejich součástí,“ popisuje povahu projektu hlavní organizátorka brněnské části Eva Janouškovcová, která působí v Centru pro transfer technologií Masarykovy univerzity.
Úžasné divadlo fyziky ukázalo divákům jak slyšet světlo, ale také jak vidět zvuk. Foto: David Povolný.
Úžasné divadlo fyziky ukázalo divákům jak slyšet světlo, ale také jak vidět zvuk. Foto: David Povolný.

Na Masarykově univerzitě se akce odehrávala na dvou místech. Na přírodovědecké fakultě byly na programu třeba fyzikální pokusy v podání Úžasného divadla fyziky, každý si mohl vyzkoušet izolovat DNA rajčete, projít prostředím kontaminovaným toxickými látkami nebo prohlédnout sbírku rostlin a mnoho dalšího. Na fakultě informatiky se pak mohli diváci dozvědět například, jak vydělat na aukcích, zkusit si virtuální realitu nebo počítačově řízené skákací podložky. Na obou fakultách nechyběl ani kulturní program, například vystoupení univerzitních mažoretek.
Návštěvníci Noci vědců si mohli například vyzkoušet, jak separovat DNA rajčete. Foto: David Povolný.
Návštěvníci Noci vědců si mohli například vyzkoušet, jak separovat DNA rajčete. Foto: David Povolný.

Jen na Masarykově univerzitě se příprav programu zúčastnilo téměř dvě stě lidí – zaměstnanců i studentů ze sedmi fakult MU. Většina z nich přitom připravuje program ve svém volném čase. Akci navštívil i nebývalý počet návštěvníků. Na Masarykovu univerzitu jich v průběhu večerního programu, který trval od šesti hodin až do půlnoci, dorazilo téměř šest tisíc.

Festival vědy
Noc vědců je součástí velkého týdenního Festivalu vědy, který se koná vždy na podzim a který připravuje Brněnské kulturní centrum ve spolupráci s  vysokými školami včetně Masarykovy univerzity.

„Univerzita se do takových akcí zapojuje velmi intenzivně a ráda. Nemůže tak nečinit. Šířit vzdělanost i formou popularizace vědy je přece úkol s univerzitami neodmyslitelně spjatý,“ uvedla prorektorka MU Jana Musilová.

Součástí festivalu jsou také Divadlo vědy a již tradiční Vědecký jarmark. Obě akce se letos staly součástí tzv. Dne vědců, který se uskutečnil v  polovině září na Zelném trhu v centru Brna. Návštěvníci zde mohli vidět řadu experimentů.

Masarykova univerzita navíc na festivalový týden připravila celkem 16 populárně-vědeckých přednášek, tentokrát zaměřených hlavně na středoškoláky. Účastníci se mohli například dovědět, proč stále lidstvo nedokáže zdolat rakovinu, jaké jsou specifické rysy chování adolescentů nebo jaké osudy kněžny z mohyly Žuráň můžeme vyčíst z jejích kosterních pozůstatků.

Festival vědy zahrnoval také již poněkolikáté soutěž žákovských družstev ŽIRAFA (ŽIvot, RAdost, FAntazie), která vznikla z námětu Odboru pro vědu a výzkum Rektorátu MU. Soutěžilo se ve fyzice, chemii a geografii. Letos se na brněnské radnici utkalo dohromady 26 žákovských týmů.

Hlavní novinky