Ojedinělou možnost setkat se se světově proslulými vědci z oblasti genetiky a buněčné a molekulární biologie přináší už od roku 2005 cyklus přednášek s názvem Mendel Lectures. Stejně jako každý rok se setkání také letos konají na půdě Mendelova muzea Masarykovy univerzity. Na podzim už do Brna zavítali Michael N. Hall a Iain Campbell. Následovat je bude ještě pět dalších vědeckých osobností.
Michael N. Hall pracuje od roku 1987 v Biocentru na univerzitě v Basileji. Se svou skupinou mimo jiné objevil protein TOR a objasnil jeho roli coby centrálního regulátoru růstu buněk. Za svoji práci získal loni prestižní Louis-Jeantet Prize for Medicine.
Z Velké Británie dorazil do Brna Iain Campbell. Ten byl v roce 1992 jmenován profesorem strukturní biologie na univerzitě v Oxfordu, kde se jeho skupina zajímá o struktury a interakci modulárních proteinů, které jsou zapojeny do buněčné adheze. Také Campbell je nositelem řady vyznamenání a ocenění.
Nejinak je tomu v případě ženy, jejíž přednáška je na pořadu jako další, a to začátkem dubna. Cílem výzkumu Lindy Partridge je objevit geny a mechanismy, které určují rychlost stárnutí. Její tým spolupracuje s různými laboratořemi, aby se zjistilo, zda zmíněné procesy vykazují evoluční konzervace. Po ní dostane odborná veřejnost příležitost setkat se ještě s Davidem Sherattem, s jedním z nejrespektovanějších genetiků světa Stevenem Henikoffem, Hansem Cleversem nebo také Jeffem Erringtonem.
Na přednáškovém cyklu Mendel Lectures od jeho započetí v roce 2003 vystoupilo na 50 význačných vědců včetně nositelů Nobelovy ceny. Tehdy měla série především připomenout 50. výročí objevu DNA. Nakonec však nezůstalo jen u toho. Na počátku projektu stál tým odborníků z několika evropských institucí. Jedním ze zakladatelů byli Anna a Kim Nasmythovi z Velké Británie. „Všechno to začalo v roce 2002 plánováním akce EMBO Workshop, Genetics after the geonome. Mendel Lectures vyrostly z této konference a já jsem ráda, že série pokračuje a stále přitahuje vynikající přednášející,“ uvedla Anna Nasmyth, která se se svým manželem, významným oxfordským vědcem Kimem Nasmythem, nadále podílí na organizaci přednášek.
V současnosti Mendel Lectures za českou stranu spoluorganizuje Lumír Krejčí z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU. „Věříme, že tato setkání obohacují posluchače nejen vědecky, ale i lidsky a jsou jim inspirací pro další vědeckou dráhu. Je jen škoda, že takováto významná aktivita nenašla dosud podporu na celouniverzitní úrovni a nebyl jí přiznán roční rozpočet. Každoročně tak musí být finanční prostředky získávány formou jednorázových příspěvků a darů,“ uzavírá.