Nejen filozofickou fakultou hýbe v posledních měsících případ anonymních e-mailů, které měl dostávat v letech 2008 a 2009 profesor na katedře filozofie Jaroslav Hroch. Případ už řeší Městský soud v Brně, obviněným v kauze je Hrochův kolega Břetislav Horyna, kterému hrozí až jeden rok vězení. Podle obžaloby měly výhružné e-maily přijít z Horynova domácího počítače. Obžalovaný však tvrdí, že je nevinen.
„Jsem nevinen, žádný z devíti výhružných e-mailů, které jsou součástí obžaloby, jsem nenapsal, ani neposlal, a mám pochybnosti o tom, že vůbec existují,“ řekl 5. ledna před soudem Horyna. Na základě nesrovnalostí v hlavičkách vytištěných e-mailů obhajoba dále zpochybnila jejich autentičnost. Napadla také skutečnost, že by měl být viník rozpoznán jen podle IP adresy počítačů. Tu podle Horyny není obtížné zfalšovat.
Soud k těmto námitkám po dvouhodinovém jednání přihlédl a odročil své jednání za účelem dalšího dokazování na 23. února. Do té doby by měly být e-maily shromážděny v autentické podobě přímo z e-mailové schránky Jaroslava Hrocha a také by měl být připraven znalecký posudek na možnosti zfalšování IP adresy.

Obsah výhružných e-mailů stejně jako podoba adres, ze kterých byly odesílány, odkazují mimo jiné k nacismu či osobě za minulého režimu stíhaného katolického disidenta Augustina Navrátila, obsahují však také řadu informací o soukromém životě Jaroslava Hrocha. Podle znaleckého posudku pisatel textů trpí nepřímou agresivitou, žárlivostí, cynismem, závistí a záští. „V e-mailech byla obsažena zvláštní krutost a hrubost a přitom nepostrádaly určitého vtipu. S odstupem se můžu i zasmát, že tam stálo třeba: Nech si pořídit vývod bokem, aby ti všechno nepřišlo do gatí. Moje obrana byla brát to s určitým nadhledem, abych to zvládl já a zvláště moje manželka, která měla z těchto zpráv velké trauma,“ uvedl poškozený Hroch. Ve vztahu k Horynovi zmínil, že jeho samotného překvapilo, že by pachatelem měl být on. Podle vlastních slov si obžalovaného profesně váží a ve vzájemných vztazích nezaznamenal významnější rozpory.
Reakce fakulty na kauzu
Vedení fakulty čelilo kritice, že i přes závažná obvinění, která se v případu objevila, nepodniklo v případu žádná opatření. „Snažili jsme se ctít presumpci neviny. Vzhledem k tomu, jak byla u soudu celá věc znejistěna – zejména pochybnosti o originalitě mailů, které byly soudu předloženy pouze v papírové podobě, a nesrovnalosti v údajích v jejich hlavičce –, netroufám si dosavadní vyčkávací postoj nijak upřesnit,“ uvedl děkan filozofické fakulty Josef Krob.
K jednomu opatření ale na fakultě přece jen došlo. Děkan Krob odvolal v prosinci profesora Horynu z funkce předsedy disciplinární komise a ukončil mu i členství v ní. „Hlavním důvodem bylo, aby jakékoli případné rozhodnutí této komise zůstalo naprosto nezpochybnitelné, nebo možná lépe, aby student – pokud by došlo k nějakému disciplinárnímu řízení – neměl jako záminku k protestu proti rozhodnutí komise probíhající soud s jejím předsedou,“ vysvětlil děkan.
Pokud by byl Horyna odsouzen, je vedení připraveno postupovat podle možností vymezených zákoníkem práce. „Mému rozhodnutí bude samozřejmě předcházet konzultace s právníkem, případně s Etickou komisí MU, bude-li to situace vyžadovat,“ nastínil svůj další případný postup Krob.
Akademický senát filozofické fakulty vyjádřil Jaroslavu Hrochovi v prosinci morální podporu. Profesora Hrocha již dříve podpořila otevřeným dopisem také skupina padesáti zaměstnanců fakulty, kteří měli pocit, že se za něj dostatečně nepostavily fakultní orgány. Akademický senát projevil v prosinci také nesouhlas se stanoviskem, které vyjádřili někteří členové katedry filozofie. Ti v listopadu označili v otevřeném dopise reportáž České televize věnující se případu za pokus o skandalizaci jejich pracoviště.