Přejít na hlavní obsah

Expedice se vylodila v Chile

Image Vědecká expedice, která bádala od ledna v Antarktidě na stanici Masarykovy univerzity, se včera vylodila v jihočilském přístavu Punta Arenas. Než se vydá na cestu do České republiky, budou její členové zpracovávat část vzorků, které získali při bádáních v Antarktidě, a připravovat je pro transport. „Rovněž uskutečníme několik pracovních schůzek na Chilském antarktickém ústavu, které se budou týkat přípravy dokumentů nezbytných pro převoz vzorků z Antarktidy do České republiky,“ napsal z Punta Arenas fyziolog Miloš Barták, jeden z členů výpravy. Na cestu domů by se měli vydat 10. března.

Než se česká výprava, jejímž členy byli převážně odborníci z Masarykovy univerzity, dostala do přístavu Punta Arenas, musela na palubě ledoborce Almirante Viel překonat také Drakeův průliv.  „Drakeův průliv v březnu nebývá příliš klidný a ani naše plavba se neobešla bez mírné nepřízně přírodních živlů. Počasí v oblasti Jižních Shetland, odkud jsme vyplouvali, až do poloviny průlivu bylo relativně dobré, vlny o výšce do šesti metrů přicházely ze severního směru, tedy proti směru naší plavby, což činilo plavbu snesitelnou," píše Miloš Barták. Pak se ale počasí změnilo.

Vítr zesílil, na okraji cyklóny změnil směr na západní a vytvářel vlny do výšky až 10 metrů, které přicházely na levobok lodi. Plavba v původním kursu proto nebyla příjemná, neboť trup přijímal nárazy vln z boku, což způsobovalo krátkodobé boční náklony lodi až o 35 stupňů od vertikály. Pro posádku i nás pasažéry se tak plavba komplikovala. Proto kapitán rozhodl snížit rychlost a změnil kurs mírně na západ ve směru na mys Horn. Toto rozhodnutí se ukázalo jako velmi dobré, neboť po několika hodinách další plavby jsme se dostali do oblasti s mírnějšími vlnami a vrátili se na původní kurs a rychlost 12 uzlů v hodině. 
                                                       (z expedičního deníku Miloše Bartáka)

Večer 4. března podle Bartáka překonal ledoborec Drakeův průliv a připlul do průlivu Beagle, později pak zakotvil v chilském přístavu Puerto Williams, kde provedl vyloďovací operace. „Lze tedy shrnout, že jsme se z Antarktidy, z oblasti Jižních Shetland, dostali do Jižní Ameriky za tři dny, což představuje průměrně komplikovanou plavbu. Nicméně i tato plavba vyzkoušela naše schopnosti odolávat mořské nemoci,“ popisuje Barták.

Image
Expedice překonávala Drakeův průliv na palubě ledoborce Almirante Viel. Foto: L. Erbanová.

Po dokončení vyloďovacích operací v Puerto Williams proplul ledoborec v sobotu 5. března průlivem Beagle, který odděluje ostrov Tierra del Fuego od ostaních ostrovů Patagonie, nejjižnější části Jižní Ameriky. „Proto jsme mohli 7. března dopoledne vplout do vod Magellanova průlivu a v pozdních večerních hodinách se vylodit v Punta Areanas,“ doplňuje Barták.

Další zprávy z expedice zde:
Antarktická expedice 2011 – zpráva 7 
Antarktická expedice 2011 – zpráva 6

Antarktická expedice 2011 – zpráva 5
Antarktická expedice 2011 – zpráva 4
Antarktická expedice 2011 – zpráva 3 
Antarktická expedice 2011 – zpráva 2
Antarktická expedice 2011 – zpráva 1

Hlavní novinky