Informatici dokončí elektronický archiv ještě letos
Repozitář vědeckých článků, publikací, monografií a dalších odborných děl akademických pracovníků vyvíjejí na fakultě informatiky. Unikátní projekt má umožnit nejen uchovávat texty na jednom místě, ale propojí se také se systémy pro odhalování plagiátů, dosud určenými jen pro závěrečné a seminární práce. Do projektu, který řídí Masarykova univerzita a jenž má také zlepšit boj s plagiátorstvím, se zapojí dalších 14 českých vysokých škol.
„Hlavním úkolem odborníků z fakulty informatiky je vyvinout nový systém pro sběr, prezentaci a kontrolu odborných článků, publikací a jiných děl vytvořených zaměstnanci nebo doktorskými studenty,“ řekl vedoucí projektu Michal Brandejs. „Řešení pro centralizovaný sběr celých textů s řízeným zveřejňováním a kontrolou proti plagiátorství dosud neexistuje. I ve světě se podle dostupných informací sbírají jen metadata, to je nikoli celé texty,“ dodal.
Princip otevřeného přístupu
Současný systém evidence publikací umožňoval na Masarykově univerzitě uchovávat jen bibliografické záznamy. Ke každému takovému záznamu bude nově možné v Informačním systému MU ukládat libovolné množství nejen textového, ale i multimediálního obsahu.
Schraňováním textů ve vlastní databázi to ale nekončí. Univerzitní repozitář bude propojený s novou internetovou službou Repozitar.cz. Zcela v duchu myšlenek hnutí Open Access bude možné zpřístupnit texty veřejnosti. Masarykova univerzita se totiž k idejím hnutí, které prosazuje otevřený přístup k informacím, vloni na podzim přihlásila podpisem tzv. Berlínské deklarace.
Autoři publikací a článků budou mít možnost, ať už v univerzitním repozitáři MU nebo v systému Repozitar.cz, využít i volné autorské licence typu Creative Commons pro zpřístupňování děl.
„To by mělo vést k zlepšení jejich citovanosti a umožnit růst jejich profesního renomé,“ uvedla Jitka Brandejsová z vývojového týmu na fakultě informatiky. Především by to ale mělo široké odborné veřejnosti otevřít přístup k nejnovějšímu poznání.
Repozitář ovšem nabídne širokou škálu nastavitelných přístupových práv k textům a umožní pracovat v nejrůznějších režimech zveřejňování.
Bude například možné odložit zveřejnění textu až do doby, kdy vyprší platnost omezeného přístupu k dílu.
Boj s plagiátorstvím
Zřízení meziuniverzitního repozitáře je ale jen jedním krokem. Vznikne tak totiž další rozsáhlá databáze textů, kterou je možné zapojit do již zavedeného systému na odhalování plagiátů. Patnáct vysokých škol v čele s Masarykovou univerzitou získalo 13 milionů korun na vytvoření systému pro sběr a kontrolu odborných textů a na vytvoření pravidel, jak postupovat při nalezení podobností.
Deset z patnácti zapojených vysokých škol se chystá také zřídit vlastní systémy pro sběr zaměstnaneckých děl a napojit je na Repozitar.cz. Aby vyhledávání podobných textů – tedy možných plagiátů – bylo co nejúčinnější, bude databáze Repozitar.cz propojena i s dalšími již existujícími systémy pro vyhledávání plagiátů: Theses.cz pracujícím s vysokoškolskými kvalifikačními pracemi a Odevzdej.cz kontrolujícím studentské práce.
Hlavní novinky
MU uspěla se čtyřmi strategickými projekty za 600 milionů korun
Ve výzvě Operačního programu Jan Amos Komenský zaměřené na společenské a humanitní vědy jsou doporučeny k financování čtyři projekty z Masarykovy...