"Cílem soutěže je seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury. Soutěž je vypsána na podporu kvalitní a komplexní realizace stavebního díla, od projektového řešení přes hrubou stavbu až po řemeslný detail," uvádí organizátor akce, kterým je Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.
Titul Stavba roku bude porotou udělený nejvýše pěti stavbám z nominovaných, bez rozlišení pořadí. Kampusu ale můžete dát svůj hlas i vy ve veřejném hlasování. Více na stránkách soutěže: www.stavbaroku.cz. Mezi dalšími nominovanými je např. krytý plavecký bazén v Litomyšli, malá vodní elektrárna a rybí přechod v Berouně nebo výstavba jihozápadní části pražského okruhu.
Výsledky soutěže budou vyhlášeny 3. října na 5. slavnostním setkání Dnů stavitelství a architektury.
O kampusu MU
Kampus Masarykovy univerzity tvoří celkem 24 výukových a výzkumných pavilonů. Součástí je také informační centrum s ústřední knihovnou a studovnami, výukové centrum s aulou a posluchárnami a sportovní hala. Stravování nabízí akademická restaurace, kterou univerzita otevřela v prostorách obchodního centra Campus Square, jež je lávkou spojeno se vstupní budovou kampusu. V kryté lávce nad ulicí Kamenice mohou studenti a zaměstnanci využívat kavárnu s panoramatickým výhledem na areál kampusu.
V blízkosti kampusu také vzniká první část nových ubytovacích kapacit. Brněnští zastupitelé navíc již schválili změnu územního plánu, která umožní až do kampusu v následujících letech prodloužit tramvajovou linku.
S kampusem budou ropojeny i nové pavilony vědeckých center CEITEC, CETOCOEN a CESEB. Jejich stavbu Masarykova univerzita financuje z evropských fondů.
Do nově postaveného areálu se postupně přestěhovala většina neklinických pracovišť lékařské fakulty. Z přírodovědecké fakulty zatím využívají nový areál nejvíce studenti a pedagogové z oborů biologie, chemie a biochemie. V kampusu sídlí i fakulta sportovních studií. Její sportovní hala se čtyřmi tělocvičnami slouží i pro výuku tělesné výchovy studentů ostatních fakult a pro výkonnostní i zájmový sport.
Kampus v číslech
5,159 miliardy
korun stála celá stavba kampusu
37 tisíc m2
zastavěné plochy
24
výzkumných a výukových pavilonů
562
laboratoří
435
pracoven
325
učeben
Všechny prostory kampusu a přístupové cesty jsou bezbariérové. Zrakově postiženým studentům poskytuje podporu kombinace tří navigačních prvků, a to vodicí linie, zvukové a hmatové navigace.
Finanční náklady na stavbu
Náklady na stavbu celého kampusu, včetně rekonstrukce objektu MEDIPO III, který univerzita získala v devadesátých letech, jsou 5,159 miliardy korun, z toho dotace poskytnutá ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva školství je 2,694 miliardy korun. Dalších 1,775 miliardy korun poskytl stát formou návratné finanční výpomoci, kterou bude Masarykova univerzita vracet v pravidelných splátkách v letech 2011 až 2030. Část prostředků na poskytnutí státní dotace a návratnou finanční výpomoc získal stát z půjčky Evropské investiční banky ve výši 95 milionů eur na období 25 let. Téměř 297 milionů korun poskytlo na inženýrské sítě a technickou infrastrukturu město Brno. Spolu s návratnou finanční výpomocí představuje podíl Masarykovy univerzity na financování kampusu 43 procent celkových nákladů, což je v českém prostředí netradičně vysoký poměr.