pět výrazných kandidátů. Akademický senát MU nakonec ve druhém kole na konci dubna vybral dosavadního prorektora a docenta filozofické fakulty Mikuláše Beka. Své funkční období, které začalo v září a potrvá čtyři roky, popsal v rozhovoru pro muni.cz jako čas placení účtů. Do čela univerzity se spolu s novým rektorem postavilo i celé nové vedení, částečně sestavené z rektorských kandidátů.
Uplynulý rok představoval pro MU období změn. Po osmi letech se do čela univerzity postavil nový rektor. O funkci se ucházeloPředchozí rektor Petr Fiala pokračuje v novém vedení jako prorektor pro akademické záležitosti. Stal se také hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády ČR a místopředsedou Rady pro výzkum. Prezident Václav Klaus navíc letos Fialu jako vůbec prvního rektora v dějinách vyznamenal zlatou plaketou.
Na univerzitě se volili i čtyři děkani. Ve svých funkcích byli podruhé potvrzeni děkanka právnické fakulty Naděžda Rozehnalová a děkan pedagogické fakulty Josef Trna. Nové děkany pak dostala také fakulta informatiky a fakulta sociálních studií. FSS od září vede Břetislav Dančák, do čela FI se postavil Michal Kozubek.
Evropské fondy rozvíjejí univerzitu
Rok 2011 na univerzitu a do Brna přivedl velké množství finančních prostředků z evropských fondů, které umožní další rozvoj MU, ale i rekonstrukci dlouhodobě nevyhovujících prostor. Pro rozvoj vědy na světové excelentní úrovni je nejvýznamnější schválení pětimiliardové dotace na projekt Středoevropského technologického institutu (CEITEC), který vyroste v kampusech MU a VUT. Spolu se schválením dotace na projekt Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) se proto začalo o Brnu mluvit jako o místu, kde by se mohl ve střední Evropě rozvíjet špičkový biotechnologický a medicínský výzkum.
Z pohledu univerzity samotné mělo zcela zásadní význam schválení dotace na projekt CARLA, který umožní po dlouhých letech čekání rekonstruovat areál Filozofické fakulty MU v ulici Arna Nováka. Svých dotací na rekonstrukce a dostavby se ale dočkaly v roce 2011 i další fakulty. Největší úpravy a inovace čekají v příštích letech fakultu informatiky v rámci projektu CERIT, o novou budovu pro knihovnu a vědecké instituty se rozšíří pedagogická fakulta a úpravami átria a knihovny projde i ekonomicko-správní fakulta. Rozšiřovat o nové pavilony se bude i kampus v Bohunicích, kam se díky projektu CESEB přestěhují biologové z přírodovědecké fakulty.
Masarykova univerzita se však nezačala rozvíjet jen v Brně. V dubnu slavnostně otevřela opravené univerzitní centrum v Telči, které bude sloužit výuce některých oborů či jako konferenční centrum.
Společenské události
Výročí 20 let od svého vzniku letos slavila Ekonomicko-správní fakulta MU. Byla vůbec první novou porevoluční fakultou Masarykovy univerzity. Univerzitu v březnu také navštívil lichtenštejnský kníže Jan Adam II. u příležitosti vydání své nové knihy a také v souvislosti se zahájením činnosti Česko-lichtenštejnské komise historiků, jež bude prolamovat tabu ve společné historii obou zemí.
Nový studijní řád a pravidla rozpočtu
Rok 2011 byl pro Masarykovy univerzitu předzvěstí mnoha budoucích změn. Akademický senát v listopadu schválil nový Studijní a zkušební řád MU, který bude účinný od února 2012. Vedení univerzity také představilo a senát posvětil nová pravidla pro sestavování rozpočtu MU, která výrazně promění financování všech součástí univerzity už od roku 2012.