Co může Botanická zahrada nabídnout návštěvníkům v nadcházejícím akademickém roce?
Do konce září mohou zájemci stále navštívit výstavu bronzových plastik Jaromíra Garguláka a od 11. do 13. listopadu Výstavu barevných a postavových kanárů, exotického i evropského ptactva. Jedná se o každoroční prodejní výstavu, jíž předchází dvoudenní soutěž chovatelů. V zimě vzhledem k přestavbám na PřF žádné speciální akce zatím nechystáme. Na jaře nás ale čeká výstava masožravých rostlin, která každoročně přiláká nejvíce návštěvníků. Pro aktuální informace každopádně doporučuji sledovat naše webové stránky www.sci.muni.cz/bot_zahr.
Jak hodnotíte návštěvnost Botanické zahrady v průběhu roku?
Pokud jde o venkovní zahradu, která je přístupná zdarma, odhady bohužel nemáme, avšak do vnitřních skleníků zavítá přibližně třicet tisíc lidí ročně. Nejvíce návštěvníků a exkurzí, především z řad středoškoláků a žáků ZŠ, máme v květnu a červnu. Přes léto bohužel návštěvnost upadá, protože mnoho lidí Brno opouští a život na fakultách je rovněž poklidnější.
Každý rok se snažíme obnovovat nějakou část zahrady. Zahrada je však zarostlá dřevinami, v podrostu je tma a porost inklinuje spíše k lesnímu typu. Některé stromy navíc obrůstají do velkých výšek břečťany. Chceme si tedy nechat vypracovat plán větší rekonstrukce zahrady hlavně v oblasti stromového patra. Zejména v případě zdravých stromů, které by bylo třeba vykácet z důvodu pouhého prosvětlení zahrady, není jednoduché získat od městských úřadů povolení ke kácení. Rádi bychom také dohodli nějakou formu finanční pomoci Botanické zahradě ze strany města, abychom mohli návštěvníkům nabídnout delší otevírací doby. O víkendech zavíráme z finančních důvodů již ve tři hodiny, ačkoli návštěvníci by mnohdy rádi zůstali v zahradě déle.
Přivítali byste tedy větší zájem města a jeho finanční pomoc proto, abyste mohli rozšířit služby veřejnosti?
Ano, je tomu přesně tak. Zahrady se často nedokáží rozhodnout, zda by jejich činnost měla být orientována spíše na vědu a výzkum, anebo na jejich popularizaci. My se zde snažíme zejména o popularizaci botaniky mezi širší veřejností. V současné době však nemáme ani jeden propagační materiál v cizím jazyce, brožurky vydáváme v minimálním nákladu, musíme je návštěvníkům prodávat pod výrobní cenou, a přesto nám zbydou. Stejně tak nemáme prostředky na propagaci zahrady na reklamních plochách, v tisku a podobně.
Jaké další služby byste chtěli návštěvníkům v budoucnosti nabídnout?
V současnosti máme u FRVŠ zažádáno o grant, s jehož pomocí bychom posléze rádi ozvučili skleníky "mluvícími" panely, které by k danému skleníku poskytovaly odborný výklad. Průvodci jsou poskytováni zatím pouze skupinám a jednotlivci jsou pak odkázáni na čtení cedulí. Projekt zatím nepočítá s žádnou multimediální prezentací, ozvučeny by však měly být všechny skleníky, aby v nich mohla být pouštěna i hudba či zpěv ptactva. Pokud se nám podaří s grantem uspět, realizace by měla proběhnout příští rok.
Letos v únoru vznikla Unie botanických zahrad České republiky a vy patříte mezi zakládající členy. Jaké má tato iniciativa cíle?
Společně s ostatními 26 zahradami, které se staly zakládajícími členy Unie, usilujeme o přípravu zákona o botanických zahradách, podobného již přijatému zákonu o zahradách zoologických. Stávající zákony na ochranu přírody včetně zákona o kácení dřevin jsou koncipovány tak, že vyhovují spíše požadavkům přírodních chráněných území, na botanické zahrady tyto zákony příliš nemyslí. Kdyby byl zákon schválen, zahrady by pak měly větší rozhodovací pravomoce také ve věci již zmíněného kácení stromů.