Po čtyřech letech zavítal na fakultu sociálních studií moderátor politických diskusí Václav Moravec. Před studenty vystoupil v úterý 20. listopadu se svou přednáškou Proměny novinářské etiky. Po šedesátiminutovém teoretickém úvodu došlo i na debatu o novinářově vztahu k politikům nebo o atmosféře v českých veřejnoprávních médiích.
„Jako jedna z nejviditelnějších mediálních postav tohoto státu nejsem zrovna nezúčastněným teoretikem, který by se měl k otázkám etiky vyslovovat,“ zahájil svou přednášku sebereflektivně Moravec. Přesto v průběhu dvou hodin dokázal, že právě díky svým zkušenostem může nabídnout cenný vhled do problematiky.
„Uplynulých třiadvacet let dialog o hodnotách a standardech novinářské práce v Česku selhává,“ zhodnotil již v prvních minutách polistopadový vývoj profesní etiky Moravec a jako důvody uvedl několik faktorů.
„Novinářskou etiku není možné oddělovat od obecné etiky. Pokaždé, když slyším obvinění, že se novináři chovají neeticky, táži se: A kde je etika státních zástupců, kde je etika ostatních profesí, o kterých my jako novináři informujeme? Etika profese nemůže být uspokojivá, nemůže-li čerpat z uspokojivého klimatu společnosti, ve které funguje.“
Poukázal pak na to, že samotné etické kodexy novinářské práce ukotvené v zákonech a samoregulačních normách jednotlivých redakcí vznikaly v dosti bouřlivém období. První návrh tiskového zákona se objevil za vlády Miloše Zemana, který novináře běžně nazýval póvlem a žumpou.
Dalším faktorem ztěžujícím diskusi a úvahy o etice profese je podle Moravce finanční podhodnocenost novinářů, a tím pádem i časový tlak vytvářený na jejich práci. Na nadhled často nezbývají síly.
„Šest let jsem působil v české redakci BBC a byla to ta nejlepší škola žurnalistiky. Prošel jsem tréninkovými a vzdělávacími programy, které v českých médiích nemají obdoby,“ zavzpomínal moderátor.
Při srovnání s českými veřejnoprávními médii podle něj ta britská vítězí v seberozvoji zaměstnanců, nepřerušované tradici a v podmínkách práce.
„Když britská vláda projednává nový zákon, moderátor diskusního pořadu má k dispozici tým konzultantů, kteří mu pomáhají zorientovat se v normě a najít v ní potenciální sporné body. Tohle musí v Česku moderátoři zvládnout svépomocí,“ doplňuje.
Po skončení přednáškové části se ptali sami studenti: Na cenzurní zásahy generálního ředitele České televize do obsahu Otázek Václava Moravce, na mediální prezentaci prezidentských voleb, na boj novinářovy neutrality s osobní sympatií či antipatií k politikům.
„Byla jsem mile překvapená, jak kriticky Václav Moravec o své profesi uvažuje,“ zhodnotila debatu studentka žurnalistiky Kristýna Veselá.