Přejít na hlavní obsah

Univerzita stanovila minimální doktorské stipendium

Doktorští studenty na všech fakultách Masarykovy univerzity by měli dostávat minimálně sedm tisíc korun.

První únorový den vstoupily v platnost změny, které se týkají minimální výše doktorského stipendia. Podle nového opatření rektora Masarykovy univerzity se částka, která byla dosud na každé fakultě jiná, sjednocuje na takzvaný minimální standard, a to sedm tisíc korun.

Každá oborová rada daného studijního programu doteď při spolurozhodování o stanovení výše stipendia uplatňovala specifická kritéria. Zohledňoval se například ročník studia, výzkumné aktivity či množství a kvalita publikací.

„Někde pak bylo běžnou praxí, že student jednoho programu měl v prvním ročníku třeba o tisíc korun méně než student jiného programu,“ popsal nedávnou praxi prorektor pro záležitosti studentů Jiří Němec, který proto inicioval změnu v systému, aby měli doktorandi garantovaný určitý minimální standard.

„Po vzájemné diskusi jsme dospěli k závěru, že stipendium, které dostáváme od ministerstva školství, by mělo být rozděleno téměř celé, protože má především pokrývat primární potřeby studenta,“ dodal Němec.

Změnu politiky vyplácení doktorských stipendií posvětil akademický senát už v prosinci, když odhlasoval drobnou změnu ve stipendijním řádu. Se stanovením jejich vlastní výše se ale muselo počkat.

„Částku, kterou na podporu doktorandů dostaneme, nám ministerstvo pravidelně sděluje až v lednu. Proto má směrnice rektora platnost od 1. února do konce prosince a bude tomu tak asi každý rok,“ vysvětlila vedoucí studijního odboru rektorátu Martina Vlková.

Hranice sedmi tisíc korun je garantována jako minimální. V praxi to znamená, že reálná částka může být i vyšší, pokud fakulta vytvoří například stipendijní program na podporu doktorandů. Ale v ojedinělých případech může být stipendium odebráno nebo i sníženo, nejedná se o nárokovou částku.

„Její vyplácení se řídí univerzitním stipendijním řádem, ze kterého plyne, že děkan či oborová rada mají právo zohledňovat studentovu aktivitu a jeho výsledky,“ podotkla vedoucí studijního odboru a jako příklad udala situaci, kdy posluchač ani po třech výzvách nereaguje na žádost, ať si do informačního systému univerzity vloží číslo svého bankovního účtu. I v takovém případě mu může být celé stipendium odebráno.

Jak se to projeví v praxi
„U mě to není závratné navýšení, ale přesto jsem ráda, ulehčí mi to život,“ okomentovala novinku doktorandka fakulty sociálních studií Kateřina Fridrichová. Vítá ji tím spíš, že jí bude brzy 26 let a skončí jí většina studentských výhod. Rozhodnutí vedení univerzity však chválí i z jiného důvodu. „Je systémové, vím o fakultách, kde měli doktorandi daleko nižší stipendium.“

Nové opatření by šlo vnímat i jako snaha o zvýšení motivace doktorandů k dokončení studia, Fridrichová o tom ale pochybuje. „Viděla jsem kolegy kolem sebe končit, ale většinou jen nepřímo kvůli penězům. Ti, co si našli dobré místo, často zjistili, že už jim na studium nezbývá čas. Jiní odejdou proto, že zjistí, že je studium neuspokojuje, ale nepamatuji se, že by někdo odcházel vysloveně kvůli nedostatku peněz,“ podotýká studentka mezinárodních vztahů. Podle vlastních slov finanční stránku věci sama při rozhodování o pokračování ve studiu příliš nezohledňovala.

Hlavní novinky