Zajímá vás, co obnáší odhalení menšinové sexuální orientace? Znáte někoho, kdo touto cestou už prošel? Jste to vy sami? Možná právě vás hledá projekt Gender centra Fakulty sociálních studií MU a jeho Queer platformy QMU.
Přemýšlíte, jestli jsou na Masarykově univerzitě lidé z nějakých sexuálních menšin? A proč jich znáte tak málo? Tuto otázku si klade připravovaný projekt CoMing oUt, který chce právě příběhy těchto lidí představovat.
Vyzývá proto všechny, kdo mají něco společného s Masarykovou univerzitou, aby se na webových stránkách projektu anonymně či otevřeně podělili o své zkušenosti s coming outem – tedy se způsobem, jak o svojí sexuální orientaci řekli okolí. Jak na to lidé reagovali? Jak pravdu o své identitě prozradili rodině a jak se se svou menšinovou orientací vypořádávají v běžném životě? Podělit se je ale možné i o to, jakým způsobem lidé reagovali na přiznání svých blízkých. Uzávěrka na zasílání příběhů je 31. března.
Příběhy formou literárních textů i maleb či fotografií budou pro veřejnost k dispozici ve speciální brožuře a také ve formě výstavy. Ta se uskuteční v rámci Queer univerzitního týdne, který proběhne v květnu v rámci oslav Mezinárodního dne boje proti homofobii.
„Coming out je jedním z nejdůležitějších aspektů života queer osob a zároveň je to téma, které všechny spojuje – ať už jste si takovým přiznáním prošli nebo ne, ať už jste sami queer nebo nejste, možná máte někoho takového ve svém okolí. A pokud nemáte, možná vás zajímá, jaké to je. Proto jsme spustili projekt coMing oUt,“ říká Alžběta Možíšová z QMU. Kromě výstavy nabídne akce také informační stánky, přednášky a promítání filmů.